Naše projekty
- Podrobnosti
- Kategorie: O společnosti
Národní pokladnice přivezla do Prahy nejdražší minci světa!
Výstava stříbrného exponátu se uskutečnila v Praze, která byla první zastávkou evropské tour, díky které mohli americký dolar z roku 1974 spatřit obyvatele osmi evropských metropolí. Stříbrný Flowing hair dollar byl v roce 2013 ve slavné Stack´s Bowers vydražen za neuvěřitelných 10 016 875 dolarů (téměř 250 mil. Kč). Zájemci ho mohli spatřit zcela zdarma během druhého únorového týdne v Národním muzeu společně s bostonským originálem Deklarace nezávislosti.
Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1974, vůbec první americký dolar, zavítal do Evropy poprvé. Po čtyřdenní výstavě v Praze se expozice postupně přesunula do Varšavy, Tallinu, Helsinek, Stockholmu, Osla, Dublinu a Londýna. Česká republika měla tu čest představit tento numismatický skvost jako první. Turné pořádala Samlerhuset Group, mateřská společnost Národní Pokladnice s. r. o., ve spolupráci s Národním muzeem.
Mince jako jeden ze symbolů nezávislých Spojených států amerických
V roce 1792 byl schválen právní dokument upravující oběh měn na území Spojených států. Vzhledem k potřebě co nejrychlejšího vyražení kovových dolarových mincí bylo rozhodnuto, že k jejich výrobě bude použito stříbro. V souladu se zákonem upravujícím zásady ražení stříbrných mincí ze dne 2. dubna 1792 musela ryzost činit 0,8924. Dne 29. srpna 1794 bylo v mincovně ve Philadelphii získáno 1734,50 uncí rafinovaného stříbra. Na základě zkoušek se slitinou bylo rozhodnuto o zvýšení ryzosti na hodnotu 0,900 s tím, že čisté stříbro bylo doplněno příměsí mědi. Takto Spojené státy zahájily výrobu prvních dolarů, které navrhl Robert Scott.
Krátce po zahájení výroby se ukázalo, že mincovní písty jsou vzhledem k tvrdosti slitiny příliš slabé. Dalším problémem byl poměrně velký průměr, hmotnost mince (39 až 40 mm a 27 g) a velká přítlačná síla, která působila na mincovní písty, vyvolávala jejich rychlejší opotřebení, takže se celkem podařilo vyrazit pouze 2 000 mincí. 242 exemplářů z této partie bylo zničeno. Zachovalo se pouze několik kusů (pravděpodobně dva), které měly sloužit jako vzor pro další emisi naplánovanou na příští rok. Zbývajících 1 758 kusů bylo předáno řediteli mincovny.
Od 15. října 1794 byly mince postupně uváděny do oběhu. Značná část celé emise byla poškozena v důsledku technologických chyb, nesprávné rafinace a problémů při ražbě těchto mincí. Na povrchu některých mincí se začaly objevovat „důlky“ způsobené malými vzduchovými bublinami ve slitině. Z důvodu nepřesného nastavení pístů se snížila zřetelnost aversu a reversu, což bylo zvláště patrné na levé straně aversu mincí ražených na konci partie, když byly mincovní písty již značně opotřebené.
Ukázalo se také, že část mincí nese stopy „úpravy“, která byla založená na odstraňování přebytků slitiny. Mince musela mít určenou hmotnost, takže se za účelem jejího dosažení ručně upravovala podle platného standardu. Výsledky těchto snah byly zcela jiné, než se očekávalo. Velmi špatně dopadly zvláště vlasy personifikované bohyně Liberty. U části emise byl použit opačný postup – v průběhu ražby se na čistý mincovní kroužek nanášel tzv. blank (kousíčky slitiny). V důsledku tohoto procesu se mezi jednotlivými mincemi raženými stejným párem razidel objevovaly drobné rozdíly ve vzhledu aversu a reversu (mohlo jít o další hvězdu nebo jiný znak).
Odhaduje se, že do dnešní doby se zachovalo přibližně jen 120 mincí, nalezeno ovšem bylo pouhých 10 kusů. Vzhledem k problémům při jejich výrobě v roce 1794 bylo nalezení exempláře vyraženého bez závad do dnešní doby téměř nemožné a z toho také vyplývá astronomická cena, které tato mince dosáhla.
Díky benevolentnímu majiteli Flowing hair Dollaru, skupině Samlerhuset a Národnímu muzeu měli fanoušci numismatiky a zájemci o americkou historii možnost spatřit dva předměty, které reprezentují jedny z nejvýznamnějších milníků historie Spojených států.
Národní Pokladnice vydala oficiální emisi medailí SK Slavia Praha
Exkluzivní emise k 120. výročí založení klubu
Praha 25. ledna 2013
Národní Pokladnice, přední distributor pamětních mincí a medailí na českém trhu, se stala výhradním emitentem exkluzivní emise oficiálních medailí SK Slavia Praha. Tato jubilejní emise připomíná 120. výročí založení klubu Slavia.
První exempláře medailí 120 let Slavia byly předány slavným hráčům fotbalové Slavie a významným osobnostem fotbalového světa v rámci slavnostního večera u příležitosti oslav založení klubu. Jubilejní medaili Slavia obdržely mimo jiné i takové hvězdy jako Jan Lála, Ivo Knoflíček nebo Martin Vaniak. Ze světových jmen medaili převzal např. slavný fotbalista, držitel Zlatého míče 1965, Eusébio da Silva Ferreira.
Medaile o velikosti 38,61 mm a váze 28,28 g byla vyražena ve dvou provedeních. V kolorované verzi, která je zušlechtěna ryzím stříbrem a v druhé, celostříbrné. Obě jsou raženy v té nejvyšší mincovní kvalitě – leštěným razidlem. Avers medaile je věnován oficiálnímu výročnímu logu. Revers numizmatu, tedy zadní strana, vyobrazuje postavu fotbalisty v klubovém dresu, oficiální klubové logo a nápis: „Hvězda na správném místě“.
Veškeré náležitosti týkající se emise byly oficiálně odsouhlaseny společností SK Slavia Praha-fotbal a.s.
Atraktivitu těchto produktů podtrhuje fakt, že prvních 300 kusů (v případě stříbrné medaile) a prvních 2012 kusů (v případě kolorované postříbřené medaile) nese unikátní číslo vyražené na hraně.
SK Slavia Praha je nejstarším sportovním klubem v České republice. Je držitelem celkem 17 ligových titulů a se slávou červenobílých sešívaných dresů se pojí řada fotbalistů světového formátu – legendární útočník Josef Bican, fenomenální brankář František Plánička, uznávaný záložník Vladimíř Šmicer a řada dalších.
Medaile je možné rezervovat na www.slavia-medaile.cz
Bronzová Stevie® Award za 1933 Double Eagle tour
Praha 22. srpna 2012
Nejdražší zlatá mince světa 1933 Double Eagle, Karen Lee, kurátorka The Smithsonian institutu a Libor Veselý, ředitel Národní Pokladnice |
Samlerhuset Group, zastoupená v České republice společností Národní Pokladnice, vyhrála bronzovou Stevie® Award v devátém ročníku International Business AwardsSM.
(Praha, 22. srpna 2012) International Business Awards, přední program ocenění v businessovém světě, vyhlásil své vítěze. Více než 3200 nominací z 50 zemí světa, z organizací všech velikostí a téměř ze všech odvětví byly tento rok předloženy k posouzení v širokém spektru kategorií. Samlerhuset Group získala bronz v kategorii Komunikace nebo PR kampaň / Program roku - Reputace / Brand Management za turné nejdražší zlaté mince světa - 1933 Double Eagle.Ceny budou vítězům předány na slavnostním banketu ocenění v hotelu Ritz-Carlton v hlavním městě Jižní Koree, Soulu, dne 15. října 2012.
V březnu 2012 zahájila Samlerhuset Group spolu se Národním muzeem americké historie Smithsonian Institution úspěšné turné legendární zlaté americké mince 1933 Double Eagle po sedmi evropských zemích. Výstava byla zahájena v Londýně a následně putovala do Dublinu, Bruselu, Prahy, Varšavy, Osla a Helsinek.
V Praze spolupracovala Národní Pokladnice, dceřiná společnost Samlerhuset Group v České republice, s Národním muzeem, v jehož nové budově výstava proběhla. Pro organizaci výstavy, souvisejících eventů a zajištění publicity byla vybrána PR agentura Kamily Biddle. Výstava vyvolala obrovský zájem médií i návštěvníků, který dokázal, jak přínosné může být partnersví mezi korporátní a kulturní institucí. Počet návštěvníků byl největší ze všech měst celého turné.
„Národní Pokladnice, potažmo Samlerhuset Group, si klade za cíl přinášet každému radost ze sbírání mincí. 1933 Double Eagle tour byla jedinečná událost, která byla organizována kvůli skutečně unikátní minci. Po celé Evropě vyvolala úžas a veliký zájem. Jsme hrdí, že tento úspěch byl uznán i Stevie Award,“ podotýká Libor Veselý, ředitel společnosti Národní Pokladnice.
Více informací o International Business Awards seznamu vítězů Stevie Award naleznete na www.StevieAwards.com/IBA.
Stevie Awards:
Stevie Awards se udělují ve čtyřech programech: The International Business Awards, The American Business Awards, Stevie Awards pro ženy v businessu a Stevie Awards pro prodej & služby zákazníkům. Ctí organizace všech typů a velikostí a lidí za nimi, které podávají vynikající pracovní výkony po celém světě. Další informace o Stevie Awards na www.StevieAwards.com
Libor Veselý
ředitel Národní Pokladnice
Národní Pokladnice představila oficiální kolekci mincí pro olympijské hry v Londýně 2012
Praha 2. září 2010
Národní Pokladnice, s.r.o. představila oficiální kolekci stříbrných mincí pro olympijské hry v Londýně v roce 2012 nazvanou „Tváře Velké Británie“. Na první minci je vyobrazen číselník legendárních londýnských hodin Big Ben a barevné logo olympijských her v Londýně 2012. Kolekce stříbrných mincí byla oficiálně schválena Mezinárodním olympijským výborem a ražbu provedla Britská královská mincovna. Slavnostního představení olympijské kolekce mincí se zúčastnila i britská velvyslankyně v České republice J.E. Sian MacLeod a předseda Českého olympijského výboru MUDr. Milan Jirásek.
Olympijská kolekce Tváře Velké Británie se skládá celkem z 18 stříbrných mincí, které budou vydávány postupně až do konání olympijských her v Londýně v roce 2012. Na přední straně každé mince je vyražen portrét královny Alžběty II. a nominální hodnota 5 liber. Zadní strana vyobrazuje jeden ze symbolů Velké Británie, oficiální barevné logo olympijských her v Londýně 2012 a citát některého ze slavných Britů.
Celá kolekce představuje Velkou Británii pomocí tří tématických celků – mysli, těla a ducha. Mysl zpodobňuje největší úspěchy na poli umění, vědy a techniky. Sem můžeme zařadit mince zobrazující Stonehenge, londýnské divadlo Globe či Big Ben. Tělo představuje přírodní krásy Velké Británie jako jsou například řeka Temže, britské pobřeží, fauna a flora. Posledním celkem je síla britského ducha, kterou reprezentuje mimo jiné mince s vyobrazením Winstona Churchilla nebo Isaaca Newtona.
První mincí kolekce je Big Ben. Na této stříbrné minci je vyobrazen číselník legendárních londýnských hodin Big Ben a citát známého britského novináře Waltera Bagehota „Nations touch at their summits“ (volně přeloženo jako Národy se setkávají na vrcholcích).
„Jsme velmi rádi, že i přes omezený náklad můžeme tuto olympijskou kolekci zprostředkovat českým sběratelům a umožnit jim podílet se touto cestou na oslavě největšího sportovního svátku – olympijských her,“ uvedl Libor Veselý, marketingový manažer společnosti Národní Pokladnice. „Každá mince z kolekce Tváře Velké Británie bude vyražena v 95 000 kusech, které se budou prodávat po celém světě. To zaručuje dobré základy pro budoucí růst hodnoty této unikátní sbírky“, dodal Libor Veselý.
Olympijský mincovní program Britské královské mincovny zahrnuje mimo kolekce Tváře Velké Británie i další produkty. Patří sem „Countdown Serie“ – „Odpočítávací série“. Tato kolekce se skládá ze čtyř mincí emitovaných každoročně od roku 2009 do roku 2012, kdy se olympijské hry v Londýně uskuteční. Countdown Serie je k dispozici ve stříbrném či zlatém provedení. Do olympijského programu se dále řadí minikolekce tří zlatých mincí „Faster, Higher, Stronger“ odkazující na heslo olympijských her „Rychleji, výše, silněji“. Na každé minci je vyobrazen jeden olympijský sport (plachtění, atletika a cyklistika) a tři antičtí bohové (Neptun, Merkur a Diana). V neposlední řadě je třeba zmínit také „Sportovní kolekci“. Ta se skládá z 29 mincí o nominální hodnotě 5 pencí. Každá z nich zobrazuje jeden z olympijských sportů. První je věnována atletice a její design navrhla devítiletá britská školačka. Britská královská mincovna se tak postarala o světový unikát, protože je to poprvé v historii, kdy minci navrhlo dítě.
Mince z olympijského mincovního programu Britské královské mincovny bude v České republice prodávat společnost Národní Pokladnice. Národní Pokladnice vstoupila na český trh v dubnu 2009. Je dceřinou společností evropské skupiny Samlerhuset Group BV, předního distributora pamětních mincí a medailí na světě. Mezi produkty, které Národní Pokladnice nabízí českým sběratelům, jsou pamětní mince a medaile předních evropských i světových mincoven.