Zlato a černý nikl podtrhují mystiku a bohatství starověké civilizace
Dolarová pamětní mince je zušlechtěna hned dvěma drahými kovy, černým niklem a 24 karátovým zlatem. Tuto specifikaci v naší nabídce naleznete zcela poprvé, stejně tak jako téma mystického Egypta. Černý nikl a zlato bylo pro zušlechtění numismatu vybráno záměrně. Barevná kombinace kovů totiž věrně odpovídá Tutanchamonově posmrtné zlaté masce. Lesk černého niklu je symbolem mystiky a tajemství, kterým je starověký Egypt opředen. V dnešním světě vnímáme černou především jako symbol smrti, v tehdejším Egyptě tomu bylo právě naopak. Černá barva symbolizovala úrodnou půdu, která se nacházela v okolí životadárného Nilu, byla tedy synonymem života.
Unikátní mince, kterou Vám dnes představujeme, vyniká nejen symbolikou, ale též precizním zpracováním. Její průměr je úctyhodných 44 mm a váha 37 g. Celosvětová limitace je 9 999 exemplářů. Celá emise je ražena v nejvyšší mincovní kvalitě, tedy v kvalitě Proof.
Revers zdobí portrét královny Alžběty II., tedy královny britského společenství, ve kterém byla mince vyražena.
Objev tisíciletí
Na aversu je vyobrazena Tutanchamonova posmrtná maska, která byla z hlediska toku dějinných událostí teprve nedávno. Hrob mladého faraona byl odhalen 4. listopadu roku 1922 v egyptském Údolí králů. Nález si připsal britský archeolog Howard Carter. Štěstí se na nadšeného archeologa usmálo přesně 4. listopadu 1922. Všechny artefakty byly opatrně odkrývány po celé týdny a 16. února roku 1923 byla konečně otevřena místnost s Tutanchamonovým sarkofágem. Staří Egypťané pevně věřili v posmrtný život a do hrobky proto uložili velké množství cenností a uměleckých děl. Objevené poklady zaplnily dvanáct výstavních hal muzea v Káhiře. Jen mumie faraona byla uložena ve třech do sebe zapadajících rakví a ověšena asi 150 kusy zlatých šperků. Triáda rakví měla symbolizovat spojení těla, duše a Ducha. Jedna z rakví vážila dokonce 1 140 kg zlata! Mezi další nálezy patřily také modely lodí, jež měly zemřelé přepravit na onen svět, ale i běžné věci denní potřeby.
Nic nedokázal, jen zemřel
Na životě Tutanchamona je bohužel nejzajímavější jeho konec, tedy vlastní smrt a pochovní. Dle dostupných pramenů se jednalo o relativně bezvýznamného panovníka 18. dynastie, která se za jeho vlády blížila úpadku. Na trůn byl usazen asi v devíti letech a zemřel velice brzy, v 18 nebo 19 letech. Příčinou smrti byla pravděpodobně zlomenina stehenní kosti následkem pádu z povozu. Tutanchamon trpěl již od dětství mnoha nemocemi, které byly částečně způsobeny incestním spojením jeho otce Achnatona s vlastní sestrou. Incesty byly však ve Starověku zcela běžné.
Ač byl Tutanchamon nejmladším pohřbeným králem v egyptském údolí a jeho bytí na pozemské půdě nepřineslo nic překotného, je nyní zcela jistě nejslavnějším faraonem na světě. Jeho hrobka byla totiž objevena jako 62., tedy jako poslední v Údolí králů a velice pozdě. Je proto skoro neuvěřitelné, že nebyla dříve objevena vykradači pokladu.
Díky nové minci ve zcela unikátní specifikaci kombinující zušlechtění zlatem a černým niklem, můžete vzpomenout na mystickou atmosféru a vyspělost tehdejší egyptské civilizace.
Limitovanou emisi si můžete objednat zde.