Certifikované zlato pochází z dolů, které splňují přísné standardy plynoucí z požadavků národních i nadnárodních institucí. Provozovatelé certifikovaných dolů zajišťují horníkům a jejich rodinám kvalitní sociální zázemí, odpovídající platové ohodnocení, dbají na bezpečnost práce a zejména nezatěžují životní prostředí díky šetrným technologiím, které používají jak pro dolování tak zpracovávání zlata. Doly vlastnící certifikaci jsou finančně podporovány a jejich zlato je vykupováno za férovou cenu.
Společnost Samlerhuset společně s Aliancí pro zodpovědnou těžbu (ARM) se výběrem certifikovaného zlata použitého pro výrobu medaile, předávané vítězům Nobelovy ceny za mír, snaží poukázat na nevyhovující podmínky v nekontrolovaných dolech a negativní dopad těžby na životní prostředí a život celých komunit v oblastech těžby. Přesto, že 85-90% zlata pochází z certifikovaných dolů, je zde 10-15% těžební produkce, která ovšem zaměstnává 90% horníků z celého světa- tedy více než 10 miliónů lidí!
Samlerhuset a ARM se snaží upozornit veřejnost na alarmující počet jedinců, kteří jsou nuceni kvůli absenci kontrol žít a pracovat v nevyhovujících podmínkách a současně vyzvat společnosti, které zlato vykupují ke společenské odpovědnosti.
„Spolupráce s ARM se nevztahuje pouze k medaili, udílené na Nobelových cenách nebo k profitu naší společnosti. Chceme preciznější kontroly zlata, ze kterého jsou raženy mince a medaile a samozřejmě také více hráčů na trhu z malých produkcí, kteří budou poskytovat svým odběratelům certifikované zlato z malých dolů. Zpracované závěry naší inciativy jasně ukazují, že certifikace zlata nejen pozitivně ovlivní trh jako takový, ale současně se kladně odrazí na pracovních podmínkách tamních horníků, jejich platovém ohodnocení a tím samozřejmě stoupne kvalita života celých lokálních komunit,“ dodává Ole Bjørn Fausa, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Samlerhuset a majitel Norské mincovny.
Ceritifikované zlato ve šperkařství
Šperkařský průmysl podporuje myšlenku odpovědné těžby zlata již nějakou dobu a pomáhá k ustálení spolehlivých distribučních řetězců. Jedním z hlavních partnerů ARM je švýcarský výrobce hodinek a šperků Chopard. Podporuje dva doly v Kolumbii a Bolívii, aby získaly certifikaci. Jejich snahou je rovněž rozšířit povědomí o certifikovaném zlatě (fairmined gold) do celého světa a prezentace výrobků z tohoto zlata na prestižních společenských událostech, jako je například filmový festival v Cannes.
Mincovnictví zaostává
Oproti šperkařství není důraz na původ zlata v mincovním průmyslu tak silný a kroky ke kontrole původu zlata jsou postupné. Jedním z nich bylo užití certifikovaného zlata pro výrobu medaile, určené pro nositele Nobelovy ceny za mír.