Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Historie Staroměstského orloje se datuje až do roku 1402, kdy byly na věž Staroměstské radnice umístěny nejprve klasické hodiny, až v roce 1410 předělány na orloj přidáním mechanického hodinového stroje a astronomického číselníku. Orloj (hodinový stroj a astronomickou sféru) vytvořili hodinář Mikuláš z Kadaně a astronom Jan Ondřejův zvaný Šindel před rokem 1410, z něhož pochází první písemná zmínka o orloji.

Staroměstský orloj V průběhu věků byl orloj mnohokrát upravován. V roce 1866 byl osazen slavnou kalendářní deskou od Josefa Mánese se symboly zvěrokruhu, měsíce a se znakem Starého Města pražského.

V průběhu Pražského povstání v roce 1945 došlo k velkému poničení Staroměstského orloje, po válce byl ale restaurován. V roce 1948 bylo celé soustrojí s novými soškami apoštolů a s kopií Mánesova obrazového kalendáře znovu uvedeno do pohybu. Při opravě byl orloj připojen na elektromotor (předtím se natahoval klikou). Prozatím poslední větší opravy orloje se uskutečnily v letech 1979 a 2005.

Orloj se skládá ze zhruba 350 částí, z nichž asi 3/4 jsou stále originály z počátku 15. století. Centrální a hlavní součástí orloje je astronomická část (tzv. sféra), která zobrazuje staročeský i novodobý čas a právě probíhající astronomické jevy jako východ a západ Slunce, pohyb Slunce a Měsíce a další vzájemné pohyby nebeských těles. Dnes celé soustavě rozumí jen odborníci. Spodní kalendárium je srozumitelnější – ukazuje dny a měsíce s jejich astrologickými znameními.

Jak kalendář funguje?

Staroměstský orlojKolem dokola jsou umístěny obrázky jednotlivých měsíců, kdy každý z nich představuje určitý obrázek s venkovskou tématikou. Pod nimi jsou umístěny menší obrázky, představující jednotlivá znamení zvěrokruhu. Na okraji velkého kruhu je umístěno církevní kalendárium, tvořené tři stapětašedesáti paprsky, na kterých jsou uvedena jména světců a veškeré pevné svátky. Malinká ručička v horní části kalendáře se každý den pootočí o jeden z těchto paprsků.

Významná památka

Dle mnoha pramenů je Staroměstský orloj nejlépe zachovaným středověkým orlojem na celém světě. I díky tomu je také jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek v Praze a je i součástí historického centra zapsaného na seznamu kulturních památek UNESCO. Je to rovněž jedna z nejvýznamnějších technických památek Prahy, českých zemí i celé Evropy, je dokladem vysoké úrovně vědy a hodinářského řemesla v Čechách počátku 15. století.

Pamětní medaile na počest Staroměstského orloje (foto medaile)

Národní Pokladnice u příležitosti 150. výročí odhalení ikonické kalendářní desky vyrazila unikátní pamětní medaili. Samotný motiv numismatu je skutečným uměleckým dílem: revers ztvárňuje portrét Josefa Mánese v pozlaceném středu, jenž je po obvodu obklopen sérií jeho vlastních obrazů z kalendářní desky nacházející se právě na Staroměstském orloji. Avers zdobí nádherné vyobrazení astronomického ciferníku spolu s 12 apoštoly po obvodu umělecké pamětní medaile.

Staroměstský orloj uctěn ryzím zlatem a stříbrem

Více informací o pamětní medaili Staroměstský orloj můžete najít na stránce
www.narodnipokladnice.cz/staromestsky-orloj.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.