Alfons Mucha: Slavia
Slavia od legendárního českého malíře a představitele art nouveau Alfonse Muchy. Obraz, který je součástí sbírek Národní Galerie, vznikl v roce 1908. Portrét Josephine Crane-Bradleyové vznikl na zakázku otce Charlese Richarda Crana. Mucha stylizoval překrásnou Josephinu do slovanské bohyně Slavie a vzniklo tak nezapomenutelné mistrovské dílo, které se pro svou něžnou krásu a precizní zpracování stalo legendou a nese typický Muchův rukopis.
Josef Lada: Jaro
Obraz Josefa Lady pojmenovaný Jaro je malebné dílo, které je velmi poetickým obrazem českého venkova. Ladův malířský rukopis je velmi autentický a dobře rozpoznatelný, jeho tvorba byla inspirována folklórními tradicemi. S jeho laskavými nestárnoucími obrázky dětí a domácích zvířat vyrůstají další a další generace dětí i dospělých.
Martin Benka: Cestou k salašu
Martin Benka byl jedním ze zakladatelů slovenské výtvarné moderny 20.století. Obraz Cestou k salašu vznikl v roce 1933 a v současné době je umístěn ve Slovenské národní galerii. Základem kompozice uměleckého díla je rolník na žebřiňáku, k němuž jsou připřaženi dva koně. Na pozadí je vyobrazena malebná slovenská krajina, která je typická pro Benkovu tvorbu. Celkovou atmosféru jeho impozantní díla je možné shrnout do několika slov: klikd, harmonie, splynutí člověka s přírodou.
Václav Brožík: Mistr Jan Hus
Obraz Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým od Václava Brožíka, který je zobrazeno na další cihličce, vzniklo v roce 1883 a je mimo jiné dokladem Brožíkova mistrovského citu pro barvu a kompozici. Obraz byl umístěn ještě za Brožíkova života na čestné místo budovy pražské Staroměstské radnice, kde visí dodnes. Brožík se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů akademického realismu a historického romantismu.
Mikuláš Galanda: Mateřství
Mikáláš Galanda patří k nejvíce oceňovaným a obdivovaným slovenským malířům a propagátorům moderního umění na Slovensku. Obraz ženy má v jeho tvorbě důležité místo. Dílo Mateřství patří k autorovým prvotinám, a právě jeho raná díla vzbudila okamžitě pozornost a díky nim se dostal Galanda do povědomí širší veřejnosti.
Ladislav Medňanský: Podtatranská krajina po jarním dešti
Slavné dílo Podtatranská krajina po jarním dešti je typické pro obrazy Ladislava Medňanského vytvořené v jeho rodné, slovenské zemi. Ladislav Medňanský byl účastníkem národního obrození a své pocity přenesl i na malířské plátno. Je také držitelem ocenění Řád Františka Josefa, které získal v roce 1917. Dílo vytvořil v letech 1878–1879 a v současné době je vystaveno ve Slovenské národní galérii.
To nejlepší z českých a slovenských galerií v unikátní sadě
S hrdostí Vám představujeme exkluzivní sadu cihliček, v kterých najdete všech šest nezapomenutelných uměleckých děl. Cihličky s reprodukcemi těch nejznámějších českých a slovenských uměleckých děl, byly vyraženy do ryzího stříbra.
Podívejte se na unikátní sadu zde: www.narodnipokladnice.cz/sada-mesice