Americký hrdina
Po studiích nastoupil i přes zdravotní problémy způsobené zraněním z amerického fotbalu, do armády. Jako poručík velel torpédovému člunu v oblasti Šalamounových ostrovů. A právě zde utrpěl další jizvy. Jeho člun s celou posádkou byl potopen japonským torpédoborcem a on se musel další řádku dní skrývat na břehu malého ostrova. Za své hrdinství získal o pár let později purpurové srdce.
Nejmladší zvolený americký prezident
Po skončení války pracoval chvíli jako novinář. Jeho politická kariéra začala brzy. V roce 1947 se stal kongresmanem, následně senátorem a v roce 1961 se zhostil prezidentské funkce. K tomu, že jeho vládnutí nebude snadné, nasvědčovaly už výsledky voleb, ve kterých JFK zvítězil nad R. N. Nixonem jen velmi těsně.
Liberál mezi demokraty
Kennedy byl totiž liberál a sestava domácí politické scény byla tvořena zejména demokraty ze starého jihu. Jejich názory byly konzervativní a nebylo snadné prosadit inovativní myšlenky. Ač se Kennedymu v tomto ohledu v politice nedařilo a sítem prošla jen hrstka nových zákonů, dařilo se mu na jiných frontách. Prostřednictvím daňových zákonů pozvedl ekonomickou situaci země. Otevřeně podporoval Martina Luthera Kinga a bojoval proti rasové segregaci. Podařilo se mu zabránit konfliktu na Kubě a bojoval proti tajným spolkům a finanční mafii, což se mu možná stalo osudným.. Kennedy si totiž už tenkrát uvědomoval hrozby, plynoucí ze sílícího ekonomicko-politického vlivu. Vyzýval novináře k dodržování svých původních funkcí – hlídacích psů demokracie, aniž by si byl ochoten přiznat, že svět médií a vlivných politiků a lobbistů je již dávno pěvně spjat.
Hysterka a sukničkář nebo dokonalý pár?
Kennedy je považován za ikonu liberalismu, silného a ambiciózního politika. V osobním životě však takovou silou nedisponoval. Od mládí trpěl četnými problémy se zády a později mu byla diagnostikována Addisonova choroba, která napadla jeho imunitní systém. Oplýval nezpochybnitelným šarmem, který mu zajistil velkou přízeň ženského publika. Říká se, že prožil románky i s tehdejšími bohyněmi filmového plátna, Audrey Hepburn nebo Marylin Monroe. Se svou ženou Jackqueline se zasnoubil v roce 1953 a ještě tentýž rok byli oddáni. Kennedyho žena byla synonymem pro reprezentaci a důstojnost, tedy na veřejnosti. Doma prý svého záletného manžela trestala četnými hysterickými scénami. Její uhlazené vystupování ji opouštělo i v případech, kdy média útočila na soukromí jejich dětí.
Její inteligence, vytříbený vkus, elegance a charisma jen umocňovala sympatický projev manžela. Nelze se divit, že prezidentský pár se těšil tak silné oblíbenosti, a to nejen na území v USA.
Proč musel Kennedy zemřít?
Ani vysoká popularita však nezajistila Kennedymu klid. Během listopadové prezidentské kampaně roku 1963 byl na hlavu státu spáchán atentát. Prezident následkům střelného zranění brzy podlehl. Některé zdroje uvádějí jako pachatele problémového vojáka L. H. Oswalda. Kdo na Kennedyho skutečně zaútočil a proč je však dodnes předmětem mnoha spekulací. I dnes, více než 50 let po vraždě, je atentát stále aktuálním tématem. Díky vyspělým technologiím lze rekonstruovat trajektorii osudných střel nebo podrobně analyzovat filmové a fotografické záznamy z místa útoku. Zda se někdy podaří objasnit skutečný motiv a odhalit identitu střelce či střelců je ale zatím ve hvězdách.
Historie nezapomíná
I když zemřel 35. americký prezident předčasně, jeho odkaz žije dál. Mnoho škol, ulic a památníků nese jeho jméno. Díky těmto památkám můžeme předávat dalším generacím jeho poselství a moudrost. Vzpomínku na tohoto velkého muže a jeho činy si můžete uchovat také prostřednictvím překrásné pamětní mince.
Podívejte se na ni zde:
www.narodnipokladnice.cz/prezidentske-dolary