Marie Terezie byla panovnice velmi cílevědomá a činná. Za své téměř 40l let vlády toho stihla opravdu hodně. Jen v měnovém systému se událo na desítky reforem a vzniklo více než 300 nových mincí. Abychom Vás nezahltili nekonečným výpisem všech papírových a kovových platidel, dovolili jsme si vybrat pár zajímavých kousků. Všechny historické mince zde popsané pak můžete vidět osobně na numismatické výstavce v Bratislavě, která byla zahájena přesně den po 300. výročí od narození habsburské královny, tedy 14. května 2017!
Vzácné historické mince z 18. století
Vzácný dvojdukát z kremnické mincovny
Za vlády Marie Terezie převládala produkce zlatých mincí. Na rozdíl od předchozího období se zlaté mince razily v dvojí jakosti. Kremnické dukáty s obsahem zlata 99% byly mnohem kvalitnější než exempláře z ostatních mincoven, které produkovaly v jakosti 98,6%. 2-dukát na obrázku patří mezi poměrně vzácné ražby, které se razily pouze v letech 1763-1765. V roce 1765 jich bylo vyraženo jen 25 881 exemplářů. Tyto mince se vyznačují krásným ikonografickým provedením. Na aversu se nachází stojící postava panovnice s vladařskými atributy a na reversu je vyobrazena Madona s dítětem. Vyobrazený exemplář pochází z kremnické mincovny, což dokládá mincovní značka K-B na aversu.
Stříbrný tolar Marie Terezie
Mezi nejvýznamnější velké nominály Marie Terezie patří tolary, které jsou výjimečné i po ikonografické stránce. Popisovaný tolar se razil výlučně v kremnické mincovně už od nástupu Marie Terezie na uherský trůn. Na aversu se nachází poprsí panovnice a na reversu stojící Madona s dítětem. Pod ní byl malý uherský znak, který byl po roce 1748 vyobrazen v krásném zdobném barokním stylu. Zmíněné tolary se razily v letech 1741-1765 v jakosti 87,5% stříbra v minci. Kremnickou mincovnu opustilo celkem přes 8,4 milionu těchto mincí. Autorem návrhů byl významný kremnický rytec Sebastian Anton Donner.
Zlaté dukáty Marie Terezie a jejího manžela Františka Lotrinského
Oba dukáty patří do specifické skupiny sedmihradských mincí. V roce 1746 se Marie Terezie rozhodla, že polovina drahých kovů se má použít pro ražbu mincí ve prospěch jejího manžela Františka Lotrinského. Drtivá většina jeho zlatých mincí se razila v letech 1746-1765 v dnešním Karlsburgu a Neustadtu (tehdejší Sedmihradsko). Naopak Marie Terezie produkovala v Sedmihradsku dukáty v menší míře než v kremnické mincovně. Na reversní strany všech dukátů Františka byl vyražen dvouhlavý orel s Lotrinsko-toskánským znakem na hrudi. Pro dukáty Marie Terezie byl typický dvouhlavý orel se sedmihradským znakem na hrudi.
Zajímají Vás další numismatické perličky? Přijďte se podívat na Bratislavský hrad!
Je pro Vás Bratislava daleko a přesto byste si rádi na tak významné výročí pořídili hmotnou památku? Národní Pokladnice vyrazila pro tuto příležitost překrásnou pamětní medaili! Její jedinečnost tkví nejen v kvalitě ražby, pamětní hodnotě a přísné limitaci… Celá emise byla totiž symbolicky vyražena v jednom jediném dni – 13. 5. 2017- tedy přesně 300 let o narození jedné z nejvlivnějších panovnic naší historie! Medaili, raženou z ryzího stříbra a s vysokým reliéfem si můžete rezervovat na www.razba-dne.cz!