Medailérství – obor, který nezná hranic
Vystavující autoři z řad významných českých medailérů, sochařů, ale i žáků oboru medailérství naplno využili, technologických možností, své obdivuhodné zručnosti a nevyčerpatelné inspirace k tomu, aby formou vystavených medailí demonstrovali dynamiku vývoje tohoto krásného řemesla.
Umělci dokazují, že tradiční medaile vystupuje ze své zažité kulaté podoby a představují návštěvníkovi nové, moderní způsoby pro uchopení řemesla jako takového i témat. Motivy jejich výtvorů díky citlivému zpracování doslova ožívají a rukopis autorů je z děl velice dobře patrný. Exponáty dokazují, že obor medailérství není spjat jen s drahými kovy, ale i jinými materiály, jako je například voda, marcipán, či kámen. Medaile jsou dnes zpracovávány hravým a inovativním způsobem a můžeme se setkat například s medailemi s audio efektem či exponáty, které se skládají z několika částí.
Inspirativní tvorba medailérských špiček ale i studentů oboru medailérství
Výstava představuje medaile vyrobené dvěma technikami – litím a ražbou. O tom, v čem se obě techniky liší, je návštěvník srozumitelných způsobem edukován formou informačních panelů, které jsou součástí expozice.
Výstava v Národním technickém muzeu potrvá až do začátku roku 2018
V 3. poschodí Národního technického muzea můžeme obdivovat například tvorbu Vladislava Mašaty, Karla Zemana, Jana Háska, Valerie Koškiny a dalších zvučných jmen. Návštěvníci výstavy si také mohou prohlédnout novinky z portfolia Národní Pokladnice, kterou s výstavou pojí partnerství. Vystavena je například stříbrná mince s Tomášem Garrigue Masarykem, ražená z 1 kg ryzího stříbra a další medaile, jejichž autorem je medailér Vladimír Oppl.