Zcela nová pamětní medaile z 1 kg ryzího stříbra (999/1000) je věnovaná Svatováclavské koruně, nestarší a nejvzácnější části korunovačních klenotů. Stejně jako skutečná koruna, je i medaile ozdobena drahými kameny. Jedná se o vůbec první numismat s drahokamy, který jsme v historii našeho fungování vydali.
Avers medaile zdobí hned 25 perel a 33 drahých kamenů: 17 granátů, 14 safírů a 2 smaragdy.strong>
Revers nese umělecké vyobrazení dvou dvouocasých lvů držících Svatováclavskou korunu. Propracovaný motiv koruny se vyjímá také díky úctyhodnému průměru 100 mm a nejvyšší kvalitě ražby.
Nejcennější korunovační klenot patří všem
Svatováclavská koruna je vzácným artefaktem, který odkazuje na bohatou historii naší země a její svébytnost. Korunu nechal zhotovit Karel IV. v roce 1346 pro vlastní korunovaci českým králem. Svatováclavská koruna měla již od počátku veřejnoprávní charakter, nebyla tedy majetkem krále, nýbrž celé země. Pojmenování koruny odkazuje na svatého Václava, patrona české země. Korunovační klenoty včetně koruny jsou dnes uchovávány v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, tak jak si to Karel IV. přál. Koruna měla být snímána jen při výjimečných příležitostech, jako jsou korunovace a další události, u kterých byl král přítomen, a to pouze v Praze a jejím nejbližším okolí. Dnes je koruna a další korunovační klenoty vystavována velice zřídka, a když, o její zhlédnutí je ze strany veřejnosti obrovský zájem.
Prvky koruny jsou starší než ona sama
Koruna je osazena 19 safíry, 44 spinely, 30 smaragdy, 20 perlami a jedním rubínem. Uložena je v originálním koženém pouzdře a pro její vystavování slouží polštář z červeného sametu s vyšitými českými znaky z roku 1867. Některé z prvků, ze kterých je koruna poskládána, jsou starší než ona samotná. Například archaicky broušené safíry, mimochodem jedny z největších na světě, byly pravděpodobně vyjmuty ze šperků již před několika tisíciletími. Odborníci se domnívají, že některé drahokamy včetně několika zlatých pásků, křížících se ve středu koruny pochází z pásku Blanky z Valois, manželky Karla IV.. Některé části koruny se naopak nedochovaly. Říká se, že v křížku na jejím vrchu dokonce býval usazen trn z Kristovy trnové koruny.
Symbolika ukazuje na Ježíše
Svatováclavská koruna ukrývá silnou symboliku. Ve středověku mívaly barvy a kameny velký význam. Interpretace symboliky se během staletí měnila. Dnes se tedy můžeme pouze domnívat, co přesně jaká barva znamená. Neoddiskutovatelné je však propojení s Kristem. Modrá a bílá barva reprezentovaná safíry a perlami symbolizuje zřejmě Ježíšův život a odkaz, zatímco rubín a červená výstelka pak krev, smrt a zmrtvýchvstání.
Může Svatováclavská koruna za Heydrichovu smrt?
Se Svatováclavskou korunou je spojeno také několik tradicí a legend. Jedna z nich varuje všechny neoprávněné osoby, které by si chtěli korunu neprávem nasadit před krutým trestem. Nositelé koruny mají být vyvolení bohem, nikoli samozvanými vládci. Toto nepsané pravidlo porušil během války zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. V roce 1941 mu tehdejší prezident Emil Hácha musel odevzdat sedm klíčů od korunní komory, kde jsou klenoty ukryty. Heydrich si korunu nasadil a do roka zemřel na následky atentátu. Jestli byl jeho osud zpečetěn zneužitím koruny, jisté není. Jisté však je, že Svatováclavská koruna symbolizuje svébytnost, sílu a bohatou historii našeho národa.
Poslání Svatováclavské koruny zachycuje kilogramová stříbrná ražba vykládaná drahými kameny
Díky nové pamětní medaili vykládané drahými kameny si odkaz legendární koruny můžete připomínat i Vy. Kilogramová stříbrná ražba je parciálně zlacena, čímž vyniká autentičnost celého vyobrazení. Limitace je velice striktní a čítá jen 100 exemplářů celosvětově. Pokud si přejete stát se jedním ze šťastných majitelů, neváhejte kontaktovat naše zákaznické oddělení na tel. čísle 810 100 500. Naši specialisté Vám rádi poskytnou všechny podrobnosti.