Možná tímto způsobem uvažovala australská mincovna Perth, když projektovala naprosto jedinečný design nové mince z 10 uncí ryzího zlata. Emise, kterou Vám dnes představíme, rozhodně není pro každého. Vlastně ani být nemůže. Existuje totiž jen 8 kusů na světě. Toto umělecké dílo je pro obdivovatele umění a krásy. Je pro sběratele, který hledá něco naprosto jedinečného, symbolického, chová v úctě stará rukodělná řemesla a zároveň tleská pokrokům v moderních technologiích.
Už víme, že nová zlatá emise je pro skutečné „fajnšmekry“. Nyní si řekneme, proč.
Tygr, král zvířat nosící štěstí
Zlatá mince nese na reversu trojrozměrný model tygra z 18 karátového růžového zlata Tygr je v čínské mytologii považován za symbol štěstí a jeho vyobrazení najdete nad nejedním vchodem čínských domácností. Jeho úkolem je ochraňovat rodinu, žijící v domě, které zvíře symbolicky střeží. Tygrům se připisuje také velké množství ctností a vlastností, jako je síla, energie, vášeň, odvaha a ambicióznost. Vzor na čele tygra je velmi podobný čínskému znaku pro „krále“, proto je zvíře považováno za vůdce zvěře a vládce hor.
Netradiční 3D zpracování tygra rozhodně není jediným „nej“ této zlaté emise. Ještě zajímavější je složení povrchu trojrozměrného krále zvířat. Tygr je totiž od hlavy až k patě osázen diamanty. Celkem se jedná o 2,98 Kt. A nejsou to jen tak ledajaké diamanty, jde o typ Argyle pink.
Diamanty a smaragdy už nejsou jen pýchou šperků…
Růžové diamanty, označované jako Argyle pink nebyly pro „tygří kožich“ vybrány náhodou. Stejně tak jako tygr (král hor), pocházejí i diamanty z divoké horské přírody. Jejich domovem je západní australská oblast, vzdálená přibližně 3000 km od města Perth. Všechny kameny byly aplikovány na minci ručně, což znamená, že každá ražba z osmičlenné emise představuje jedinečný unikát. Výraz zvířeti dodávají dva pečlivě vybrané smaragdy z kolumbijských dolů Muzo, které jsou kvalitou těžených kamenů vyhlášené.
Mince, na které tygr hrdě stojí, kvalitou rozhodně nezaostává. Emise byla vyražena v kvalitě Proof z 10 uncí ryzího zlata (323,56 g) a její průměr činí úctyhodných 61 mm. Nominální hodnota byla stanovena na $ 2 000. Mince je tedy oficiálním platidlem. Její hodnota je však samozřejmě mnohonásobně vyšší a navíc by se Vám stejně do peněženky nevešla.
Avers mince je přísně střežen britskou královnou Alžbětou II., respektive jejím posledním, velice zdařilým portrétem.
Jen 8 kusů na světě
Na konec zmiňme, že zlatá mince „Čínský tygr“ je třetí emisí z přísně limitované řady mincovny Perth. V předchozích letech mincovna představila v podobné specifikaci minci s drakem a bájným fénixem. Obě dvě emise si velice rychle našly své majitele po celém světě.
Letošní „Čínský tygr“ byl představen teprve nedávno a tak je možné, že některý z osmi vydaných kusů svůj domov teprve hledá. Národní Pokladnice je oficiálním distributorem mincovny Perth a rádi pro Vás zjistíme o dostupnosti této jedinečné emise více.