II. světové války se zúčastnil téměř celý svět. Nekonečné boje si vyžádaly více než 60 miliónů obětí. Jednalo se o největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. Válka v Evropě započala 1. září roku 1939, kdy bylo Polsko napadnuto Německem. Následné události pak měly rychlý spád.
Začátek konce nastává 30. dubna roku 1945. Tehdy vydává Adolf Hitler poslední rozkazy. Josepha Goebbelse jmenuje říšským kancléřem a Karla Dönitze říšským prezidentem. Po odevzdání funkcí svým nejvěrnějším páchá 30. dubna ve svém berlínském bunkru sebevraždu. Goebbels se následně se Sověty pokouší naposledy vyjednat mír. Bez úspěchu. Goebbels si prohání hlavu kulkou a jeho žena polyká kyanidovou kapsli. To vše jediný den po smrti svého vůdce.
Nový prezident Dönitz posílá 5. května za velitelem spojeneckých vojsk Eisenhowerem delegaci, za kterou následně dorazí i náčelník štábu Alfred Jodl jako jeho zástupce. Hraje o čas. Jeho žádost o přesun zbylých německých vojsk do amerického zajetí Eisenhower odmítá. Naopak požaduje okamžitou a úplnou kapitulaci. Novému nacistickému vedení slibuje, že západní spojenci uzavřou západní frontovou linii a všechny německé jednotky se budou muset vzdát Rudé armádě. 7. května Dönitz bezpodmínečnou kapitulaci schvaluje. Jodl brzy ráno podepisuje v Remeši kapitulaci. Dokument obsahuje okamžité ukončení bojů a nařízení, aby německé jednotky zůstaly v okamžiku platnosti kapitulace na svých místech. Vojáci jsou následně odzbrojeni a zatčeni.
Rozhodnutí začíná platit 8. května ve 23 hodin a 1 minutu středoevropského času. Na Stalinův nátlak proběhne 8. května ještě jedna kapitulace v budově sovětského velitelství v Berlíně. Celý svět slaví konec 2. světové války 8. května, Sovětský svaz 9. května. Některé boje však v den platnosti kapitulace nekončí. Pokračují na území Československa a Jugoslávie. Zde padnou poslední výstřely 25. 5. 1945. Mimo Evropu se bojuje v Asii, kde boje končí až na podzim porážkou Japonska. Akt japonské kapitulace 2. září 1945 definitivně ukončuje 2. světovou válku.
Na oslavu 75. výročí konce II. světové války Vám představujeme nádhernou stříbrnou pamětní medaili. Autorem ražebního motivu je renomovaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. 40 mm pamětní ražbu z ryzího stříbra 999/1000 nabízíme vůbec poprvé v setu s CD. To je dárek pro Vás!
Na CD najdete 5 dílů populárního rozhlasového dokumentu „Příběhy 20. století“ autorské dvojice Adama Drdy a Mikuláše Kroupy. Čeká Vás přes 4 hodiny strhujících příběhů pamětníků, na které bychom neměli zapomenout.
Dárek od Vás pro další generace je ovšem mnohem větší. Zakoupením medaile ze 75 kusové edice totiž přispíváte na činnost organizace Post Bellum, která úspěšně buduje audiovizuální sbírku autentických výpovědí svědků totalitních režimů a provozuje nespočet dalších edukativních aktivit. I díky Vám tak mohou přežít příběhy, které by neměly být zapomenuty.
Podrobné informace o stříbrné pamětní medaili s vyšším posláním naleznete zde.