Sovereign – hvězda zlatého standardu
Nejslavnější éra příběhu zlatého Sovereignu se začala psát před více než 200 lety. Právě tehdy byl ve Velké Británii zaveden monometalismus, měnový systém jednoho kovu, který byl známý také jaké jako zlatý standard. Ve zkratce se jednalo o systém, kdy byla vydávaná měna kryta zlatem. Mince tehdy obsahovaly přesně předepsané množství žlutého kovu. Emitent, který do oběhu uvolnil bankovky pak zaručoval, že je jejich hodnota splatná zlatem. V praxi to znamenalo, že množství peněz v oběhu bylo omezené, neboť počet mincí a bankovek musel zůstat v určitém poměru k fyzickému zlatu, uloženém v centrálních bankách. Zatímco bankéřům se tento systém ani trochu nezamlouval, ekonomika jen kvetla. Z hlediska hospodářství je epocha zlatého standardu považována za nejstabilnější období ve světových dějinách. Zlatou éru však přerušila I. světová válka. Po jejím skončení se ještě některé země pokusily „systém jednoho kovu“ obnovit, ovšem bez valného úspěchu.
Pýcha vládnoucích rodů
První Sovereigny se na území Británie objevily dávno před nástupem monometalismu. Sovereign znamená v překladu suverén nebo panovník a přesně to mince reprezentovala – sílu vládnoucího rodu Tudorovců, kteří také první minci vydali. Úplně první revers slavné zlaté mince nesl portrét Jindřicha VII. Na aversu byl zvěčněn heraldický znak Anglie, který obklopovala rozkvetlá růže, znak tudorovské dynastie. Mince byla vyražena v londýnském Toweru 28. října roku 1489 a jednalo se o vůbec největší a nejhodnotnější zlatou minci, která byla na území Anglie do té doby zhotovena. Tradice ražby Sovereignů byl udržována až do roku 1604. Následně byla přerušena na více než 200 let a obnovení se dočkala až v roce 1817.
Pistrucci - záruka nejlepší medailérské práce
Přesto, že motiv mince prošel markantní proměnou, její slávu a lesk to neovlivnilo, ba naopak! Nového návrhu pro obnovenou ražbu se totiž zhostil Benedetto Pistrucci, slavný italský rytec královské mincovny. Nadaný italský umělec vytvořil pro novou emisi zbrusu nový motiv - sv. Jiřího v boji s drakem. Sv. Jiří je pro Brity národním patronem, ztělesňující multikulturalismus. Obnovený motiv byl přijat s nadšením a možná proto se podoba motivu za dvě staletí téměř nezměnila. Avers byl opět, dle zavedené tradice, věnován vládnoucímu panovníkovi, v případě Británie vlastně královnám. Zajímavostí je, že portréty královen byly přepracovávány tak, aby v průběhu let zachycovaly jejich reálnou podobu. Královna Viktorie se dočkala tří portrétů a královna Alžběta II. dokonce pěti.
Vzkříšení slávy zlatého podkladu v režii neteře legendárního medailér
Před pár lety neuvěřitelný příběh mince Sovereign opět ožil. Pro minci Sovereign byl vytvořen nový design reversu. Jeho autorkou není nikdo jiný než pokračovatelka slavného rodu Pistrucci! Angela Pistrucci je pra pra pra pra neteří legendárního Benedetta a její práce je stejně dokonalá a osobitá jako jejího slavného předchůdce.
Sv. Jiří v boji s neviditelným drakem
Skvělou zprávou je, že Quarter Sovereign s Angeliným motivem je nově součástí naší nabídky a může se tak stát hodnotným přírůstkem ve Vaší numismatické sbírce. Nový motiv zlatého Sovereignu je unikátní nejen autorstvím slavné medailérky, ale také netradiční kompozicí. Na minci je sv. Jiří vyobrazen bez výzbroje a koně, ale také bez draka. Udatný bojovník je na minci ztvárněn pouze s kopím a štítem, kterým se brání před plameny domnělého draka. Zvolený motiv se tak díky absenci klíčových artefaktů pro výstavbu tradičního příběhu, stává tajemným a dovoluje plně rozvinout fantazii jeho obdivovatelů.
Hmotnost nové emise činí 1, 99 gramu a její průměr je 13, 50 mm. Mince byla vyražena z 22k zlata v nejvyšší mincovní kvalitě. Pro celý svět bylo vyraženo jen 4 999 exemplářů. Chcete-li se o této fantastické zlaté minci dozvědět více, navštivte tuto stránku.