V lednu Vás přivítá šťastné prasátko na centové minci z Bermud. Prase je symbolem štěstí nejen pro ostrovany, ale i pro nespočet dalších národů. Velký význam hraje například v čínském lunárním kalendáři. Říká se, že člověk narozený ve znamení Prasete je rytířský, svědomitý, upřímný a vždy ochotný pomoci. Nikdy nezradí a nezklame. Je tolerantní k chybám a slabostem druhých. Je dobrým hráčem, ale nejde mu jen o výhru a umí přijmout porážku.
V únoru Vás před nemocemi, splíny a mrazivým počasím ochrání nedobytný želví krunýř. Na únorovém archu kalendáře najdete cent z Tokelau, tříčlenného atolu v Tichém oceánu. Želva je součástí numismatiky odpradávna. Bylo to právě toto milé zvíře, které zdobilo první kulaté řecké mince už 700 let před naším letopočtem! Vnímání tohoto plazu se za tisíce let příliš nezměnilo. Želva je symbolem dlouhověkosti, síly a výdrže. Například američtí indiáni považují tohoto plaza za vůbec nejstarší symbol naší planety.
Z březnového zahálení za kamny nás vytrhne mince z dynastie Xuan Zong-Duo Guang v nominální hodnotě 1 cash. Mosazný numismat se razil v Číně v 19. století, svou sílu však neztratil ani dnes. Jedna strana tradiční čínské mince štěstí reprezentuje ženský princip, druhá mužský. Zemi symbolizuje čtverec, zatímco kruh představuje nebe. Právě nastolením rovnováhy mezi zemí a nebem má zajistit lidem blahobyt, mír a úrodu. Mince má uprostřed otvor a pro maximální účinek si ji lidé navazují na hedvábné stužky červené barvy, jež symbolizuje prosperitu.
V dubnu se můžete těšit na italskou minci s nominálem 5 lir. Numismat vyobrazuje delfína. Delfín je vnímán jako velice inteligentní a šťastné zvíře, symbolizující radost, svobodu a volnost. Tito kytovci mají též v mincovnictví dlouhou tradici. Objevovali se už na římských mincích za vlády císaře Augusta, Caliguly, Vespasiana a mnoho dalších. Delfín, jako silové, totemové zvíře, podporuje inteligenci, vnímavost k přírodním energiím a cit k odpovědnosti. A právě v tomto duchu se ponese Váš duben!
Pro případ, že se slunce bude v květnu ještě schovávat, dodá Vám potřebnou energii uruguayská mince s vyobrazením slunečních paprsků. Bytelná mince s nominálem 5 nuevos pesos byla vyražena v roce 1989, ve šťastném roce nejen pro nás Čechy. Slunce je symbolem vitality, zdraví a síly. Tato hvězda nám připomíná, že život je věčný a nezničitelný, ať už žijeme v našich tělech či nikoli.
Červen má ve znamení nejznámějšího pětifeniku z Německa, který se razil od roku 1995 do roku 1996. Mince jsou raženy z mědi. Někteří lidé věří, že tento materiál je spojený s Venuší a díky tomu ruší zlá kouzla a podporuje lásku. Němci si šťastné feniky rádi vyměňují neb věří, že přináší bohatství a dobrou energii. Jsou-li mince opatřeny mincovní značkou G, štěstí se násobí, protože Glück překládáme z němčiny jako štěstí.
Vaše červencová mince štěstí pochází z Irska. Jednopence s harfou na straně jedné a slepicí s kuřaty na straně druhé se razila v letech 1940 – 1968. Mince nese motiv farmářských zvířat, aby podala svědectví o tom, jak bylo farmaření a rurální život pro zemi v období její emise důležité. Mince hrála také významnou roli v tehdejších obchodních rituálech. Dříve, když dva obchodníci mezi sebou uzavřeli kupní smlouvu či dohodu, potřásli si rukou a kupující dal svému prodejci tuto minci. Ta se mu od prodávajícího vrátila až tehdy, když mu dal celou dohodnutou smluvní cenu. Tento rituál měl oběma stranám přinést štěstí a prosperitu.
V srpnu Vás Vaše šťastná mince vezme do tichomořských ostrovů Vanuatu. Mince o nominálu 1 Vatu se zde razila od roku 1983 do roku 2002. Jejím motivem je tritónova trubka z mušle. Mušle jsou symbolem života, plodnosti, péče a skryté životní síly.
Zářiová mince pochází z afrického státu Malawai. Nominál numismatu je 1 tambala a její motiv patří rybě. Ryba symbolizuje plodnost, ale též duchovní potravu. Afričané věří, že znamení ryb je ochrání před zlým pohledem. Vzhledem k tomu, že ve Starověku byly ryby považovány za jednopohlavní, staly se součástí božské sémiotiky spojené s Pannou Marií a jejím synem, spasitelem.
V říjnu se můžete těšit na kopějku. Název drobné mince je pravděpodobně odvozen od ruského výrazu копьё — kopí, jelikož na aversu prvních mincí byl vyobrazen sv. Jiří s kopím, jímž probodává zmiji. Rusové mají ke kopějce velice vřelý vztah. Jako my nosíme v peněžence šupinu, nosí oni tuto minci pro štěstí a bohatství.
Listopad je ve znamení jednoho centu ze Slovinska. Tato známá mince, ražená v roce 2007, na sobě nese motiv čápa. Tento opeřenec je obecným symbolem štěstí, nejen proto, že „nosí děti“. Kromě potomků nosí rovněž zdraví, štěstí, úrodu a v některých zemích východní Evropy dokonce poctivost. Čáp, který se Vám usadí na komíně, se stává ochráncem domu. Pokud ho na Vaší střeše nenajdete, nemusíte se bát, máte přeci minci!
Pro šťastný prosinec jsme vybrali minci tematickou. Má nominál 6 pencí a razila se od roku 1953 do roku 1970 ve Velké Británii. Anglická mincovní tradice je pevně spjatá se štědrovečerní večeří, respektive s jejím závěrem, tedy dezertem. Jako dezert podávají Angličané pudink, který připravují již v době adventu a průběžně ho chodí míchat každý člen rodiny. Při míchání každý vyslovuje svá tajná přání. Dle staré tradice se na závěr tohoto rituálu vloží do pudinku mince. Ten kdo ji najde, prý bude zdravý jako řípa! Pokud si náš mincovní kalendář zakoupíte, můžete tradici sami vyzkoušet!
Váš mincovní kalendář štěstí na Vás čeká zde!