Sedm nejvýznamnějších rolí velkého muže československé historie
Autorkou uměleckých návrhů celé kolekce je mladá, ale velice precizní medailérka Irena Hradecká, DiS. Pamětní ražby jsou zušlechtěny ryzím zlatem 999/1000. Krásný zakladač, který je určen pro tuto sadu, zdobí originální kresby týž medailérky.
Pamětních ražeb je celkem sedm. Medaile postupně představují profil jednoho z největších státníků československé historie. Sběratelé poznají Masaryka jako prezidenta, akademika, osvoboditele, filozofa, diplomata, manžela a demokrata. Náročnější sběratelé si mohou, ale nemusí doobjednat ražbu z ryzího zlata, která nese Masarykův portrét v jeho nejtypičtějším vzezření – s dokonale upraveným vousem, vysokým kloboukem, kulatými brýlemi a vázankou. Sadu lze sbírat postupně či objednat najednou.
Máte-li zájem o více informací, kontaktujte prosím naše zákaznické oddělení na info@narodnipokladnice.cz nebo na tel. čísle 810 100 500. Naši specialisté Vám rádi poradí.
Masaryk nebyl typickým manželem své doby
Abychom Vám přiblížili atmosféru zlatem zušlechtěné minisérie, představíme Vám dnes jednu z pamětních ražeb. Vybrali jsme pro Vás T. G. Masaryka v roli manžela.
Tomáš Garrigue Masaryk – manžel
O Masarykovi se ví, že byl mužem pevných hodnot. Svým úhledným a přísným zjevem budil dojem nekompromisního člověka, který byl spíše introvertem, nedávajíc najevo své vnitřní rozpoložení. Ve věcech veřejných možná jeho chování autoritativnímu vzhledu opravdu dostávalo, ale ve vztahu s jeho milovanou „Charlie“ tomu tak rozhodně nebylo.
Tomáš a Charlotta Garrigue se poznali v Lipsku. Ona sem odjela rozvíjet svou hru na klavír a on zde byl tak trochu náhodou. Tomáš Masaryk, syn kočího a řezníkovy dcery odjel do Lipska za odměnu. Svěřenec, kterému Masaryk dával kondice, absolvoval gymnázium s vyznamenáním a vděční rodiče poslali studenta s jeho „učitelem“ na výlet. Charlotta Tomáše naprosto okouzlila. Své přítelkyni po setkání se svou budoucí ženou napsal: „Zvláštní charakter (té Američanky) na mě mocněji působí, než jsem ze začátku myslil, nevšední jasnost myšlenek, prostota mravů, jemnost chování ve společnosti a praktičnost v každém oboru. K tomu mocný zápal pro umění a vědu a mohutný cit pro dobro a krásno zdají se býti požadavky ženy, kterou každý milovati musí. Co se stane, nevím…“
Tomášovi Masarykovi bylo v té době 27 let. Vysoký pohledný mladík pocházel z chudé prosté rodiny, sešněrované dogmaty a katolickou víru. Jeho svět mu začínal být těsný. Obzory mu rozšířilo studium a především vzdělaná a všestranná Charlotta. Mladá Američanka byla jiná. Narodila se v Brooklynu do rodiny knihkupce. Rodiče byli na své děti přísní, ale náboženství jim nediktovali. Charlotte se stala unitářkou, stejně jako například Locke či Darwin. Tomáše její rozhled a vzdělání fascinovalo. Měli si stále o čem povídat. Svatbu si slíbili po necelých dvou měsících známosti. Brali se v Americe a na zdůraznění rovnoprávnosti si Tomáš Masaryk přisvojil manželčino příjmení.
Novomanželé po svatbě zamířili do Vídně. Zde se jim za nedlouho narodila dcera Alice a o rok později syn Herbert. Rodinný život však zužovala nejistota. TGM nemohl zavadit o práci a jejich finanční rezerva se začala nebezpečně krátit.
Vše změnil rok 1982. Masarykovi bylo nabídnuto místo na univerzitě v Praze. Mladá rodina se stěhováním nejprve váhala. Město nad Vltavou na okraji monarchie pár neznal a obával se, že přesun nastolí konec vědeckým ambicím. Opak byl pravdou. Masaryk získal stabilní místo a výrazně si polepšil nečekaným dědictvím. Charlotte se začala učit česky a Češkou se stávala mravně i politicky. Masarykovo jméno se po čase v Praze stalo pojmem a byt rodiny Masarykových se stal ústředním dějem intelektuálních diskuzí. V Praze přivedli Masarykovi na svět další dvě děti: Jana a Olgu. Poslední – pátá holčička zemřela po pár měsících.
V roce 1914 se TGM stával čím dál více politicky aktivním. V hlavě mu rostla představa a samostatném Československu. Začátek, nejprve vzdálené války dolehl i na Charlotte. Trápily jí problémy se srdcem a deprese, které se prohlubovaly absencí dětí, které dávno vyletěly z rodinného hnízda. Její stav se zhoršil, když zemřel syn Herbert, který se nakazil tyfem a dcera Olga byla obviněna z vlastizrady a následně uvězněna.
Jana odvedli do armády. Na konci války byla Charlotte převezena do sanatoria. Po složení prezidentské přísahy jel TGM rovnou za ní. Nechal si vedle Charlotte připravit pokoj a ve volných chvílích trávil čas se svou ženou. Po několika měsících se Charlotte znovu připojila ke své rodině. Až do své smrti v roce 1923 zůstala prostou, skromně oděnou ženou. Ze všeho nejvíc milovala své děti, manžela a hned po nich Československo. Když ji někdo oslovil „paní prezidentová“ rezolutně ho opravila „paní Masaryková“.
Masarykův přístup k rodině byl v tehdejší době naprosto nevídaný. „Charlie“ byla jeho rovnocennou partnerkou a Masaryk ji nikdy nepřestával projevovat úctu a lásku. Se svými dětmi si hrál, přebaloval je a byl jim opatrovníkem stejným, jakým jim byla matka. Chcete-li poznat i další role Tomáše Garrigue Masaryka, neváhejte kontaktovat naše zákaznické oddělení na info@narodnipokladnice.cz.