Uzavřená numismatická sbírka Vás provede životem Karla IV. prostřednictvím dokonale propracovaných ražeb, jejichž autorem je uznávaný sochař a medailér Vladimír Oppl. Nadanému výtvarníkovi je téma blízké a jeho vášeň pro středověk se promítá do zdařilých motivů, které nesou kromě podobizen oblíbeného panovníka i zdobné gotické reliéfy a symboly, reprezentující dané období.
Měděné pamětní medaile jsou zušlechtěny 24 karátovým zlatem. Právě zlatá barva odjakživa reprezentuje moc, vliv a vznešenost. Karel IV. však nebyl jen vlivným a vznešeným panovníkem. Byl inteligentním a vzdělaným mužem, který díky své odvaze, ambicím a vyjednávacím schopnostem dokázal české země pozvednout na kulturní a politické centrum tehdejší Evropy.
Pamětní medaile jsou zasazeny do elegantního numismatického alba, které ještě pozvedne reprezentativní charakter sbírky. Každá ze sedmi ražeb je uložena do ochranné kapsle. Edukační rozměr sbírky je umocněn texty, které vypravují příběh, jenž každý ražební motiv reprezentuje. Sběratelé se tak mohou těšit nejen na samotné medaile, ale i na dobový historický kontext, který byl pro ubírání světových dějin naprosto klíčový.
Úvodní medaile je věnována korunovaci Karla IV. českým králem. České království bylo mladému panovníkovi svěřeno v roce 1346, po smrti jeho otce Jana Lucemburského v legendární bitvě u Kresčaku. Oficiální korunovační akt čekal tehdy 30letého panovníka až 2. září 1347. Korunovační obřad se konal v přestavované katedrále sv. Víta. Poprvé v dějinách vsadil arcibiskup Arnošt z Pardubic na hlavu českého krále korunu jako symbol moci, práv i povinností. Nová Svatováclavská koruna měla dle Karla IV. vždy zůstat majetkem českých zemí, panovník si ji smí jen od kapituly za úplatu vypůjčit.
Součástí sbírky je například též ražba připomínající křtiny Karla IV., který byl ovšem tehdy ještě Václavem. Slavnostní křest se konal 30. května roku 1316 za účasti královských rodičů Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.
V sadě nalezneme také pamětní medaili, odkazující k pevnému přátelství vladaře a Pierra de Rosières, učeného preláta, který byl malému Karlovi učitelem na francouzském dvoře Filipa IV., kam byl budoucí panovník poslán na převýchovu. Pierre de Rosières se později stal papežem Klimentem VI., ale také panovníkovým oddaným přítelem a rádcem, který hluboce formoval jeho povahu, názory a v roce 1346 mu dokonce pomohl získat korunu římského krále.
Přejete-li si poznat i další krásné motivy sedmičlenné sběratelské sady „Život Karla IV.“, navštivte tuto webovou stránku.