Přesto, že život „Jacka“ Kennedyho vyhasl předčasně, stihl toho mladý státník opravdu mnoho. Sada pamětních mincí, kterou jsme k letošnímu výročí připravili, vzpomíná na tři životní milníky, které zásadně formovaly jeho život. Numismatická sada byla zušlechtěna ryzím stříbrem a tzv. Fairmined zlatem. Zlato, označené jako Fairmined nebo také „férové zlato“ je zárukou pomoci malým důlním společnostem v chudých oblastech Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Certifikované doly, které svůj kov mohou prodávat pod touto značkou, dodržují přísné bezpečnostní standardy a další opatření, které z původně nebezpečných míst vytváří stabilní pracovní zázemí s pravidelným finančním příjmem.
Vojenská kariéra
První ražba z nové mincovní sady vyobrazuje válečnou epizodu z Pacifiku, kde působil teprve šestadvacetiletý Kennedy za 2. světové války ve vedení torpédového člunu PT-59. V roce 1943 byla jeho loď, kotvící u pobřeží Šalamounových ostrovů, napadena. Do těla člunu nabourala japonská nepřátelská loď a Kennedyho plavidlo doslova rozpůlila. Dva námořníci se utopili. Zbývajících jedenáct členů posádky doplavalo na blízký ostrůvek, odkud je mladý velitel J. F. Kennedy dovedl na větší ostrov, kde našli vodu a kokosy. Zanedlouho poté byla ztroskotaná posádka objevena a zachráněna. Kennedy prokázal při záchraně svých mužů velkou odvahu a jeho čin se dostal na první stránky novin. Sám se ale za hrdinu nepovažoval: „K čemu všechen ten humbuk s hrdinstvím, co kolem toho dělají.“, řekl. Kennedy získal za svůj hrdinský čin vyznamenání v podobě purpurového srdce. Do bojů se brzy poté vrátil, ale vzhledem k sužujícím bolestem zad na doporučení lékařů odcestoval v roce 1944 zpět do USA.
Rodinný život
Výjev na druhé ražbě je věnován Kennedyho rodině. JFK oplýval už od mládí nezpochybnitelným šarmem, který mu zajistil velkou přízeň ženského publika. Říká se, že prožil románky i s tehdejšími bohyněmi filmového plátna, Audrey Hepburn nebo Marylin Monroe. Se svou ženou Jacqueline se zasnoubil v roce 1953 a ještě tentýž rok byli oddáni. Kennedyho žena byla synonymem pro reprezentaci a důstojnost, tedy na veřejnosti. Doma prý svého záletného manžela trestala četnými hysterickými scénami. Její uhlazené vystupování ji opouštělo i v případech, kdy média útočila na soukromí jejich dětí. Jacquelinina inteligence, vytříbený vkus, elegance a charisma jen umocňovala sympatický projev manžela. Nelze se divit, že prezidentský pár se těšil tak silné oblibě, a to nejen na území v USA.
Politický vzestup
Politická kariéra ambiciózního Kennedyho započala brzy. Po skončení války pracoval JFK krátce jako redaktor, ale už v roce 1947 se mu podařilo získat křeslo kongresmana. Následně působil pár let jako senátor. V roce 1956 začal budovat svoji pověst a popularitu tak, aby se mohl stát prezidentem. Toho dosáhl v roce 1961. Během prezidentského mandátu se mu dařilo na poli zahraniční politiky. Doma však zaznamenával občasné kolísání důvěry při objevení se problémů, jako například oživení americké ekonomiky a nezaměstnanost, zdravotnictví či bydlení. V úřadu prezidenta však zaznamenal i mnoho velkých problémů. V několika krizových vlnách se projevila Segregace černošského obyvatelstva na Jihu, do které nakonec musely zasahovat federální složky. Kennedy podporoval myšlenku rovnosti a mimo jiné také podpořil demonstraci za lidská práva u Lincolnova památníku, kde Martin Luther King pronesl svůj neznámější projev „I have a dream...“
Předčasný odchod
Pátek 22. listopadu 1963 měl být pro prezidenta J. F. Kennedyho neoficiálním začátkem kampaně za znovuzvolení. Kariéru i život jednoho z nejobdivovanějších prezidentů americké historie ale v texaském Dallasu půl hodiny po poledni ukončil atentát, jehož okolnosti nepřestávají vyvolávat otázky. Kdo byl střelcem, který vypálil osudovou kulku? Jaký byl vrahův motiv? Jednal atentátník sám a spontánně nebo se jednalo o organizovaný teroristický útok? Odpovědi na otázky nejsou zodpovězené ani po zveřejnění přes tři tisícovky dokumentů o jeho vraždě.
Tříčlenná numismatická sada zušlechtěná Fairmined zlatem vzpomíná na Kennedyho životní milníky
Propracovaná mincovní sada byla emitována na Šalomounových ostrovech. Právě v tomto souostroví se nachází Kennedy Island, neobydlený ostrůvek, na který JFK doplaval po potopení torpédové lodi, jež podléhala jeho velení. Limitace čítá pouhých 1900 sad. Průměr každé mince činí 38,6 milimetrů a hmotnost 28,7 gramu. Mince jsou raženy ve vyhotovení Proof, tedy v nejvyšší mincovní kvalitě. Krásu mincí umocňuje zušlechtění ryzím stříbrem a již zmíněným ryzím Fairmined zlatem. Více informací naleznete zde.
Mince z ryzího zlata jako vzpomínka na 60. výročí inaugurace JFK
Při příležitosti kulatého výročí jmenování J. F. Kennedyho americkým prezidentem byla vydána také pamětní mince z 1/10 unce ryzího zlata 999/1000 v nejvyšší mincovní kvalitě. Chcete-li získat exemplář z přísně limitované zlaté emise (800 kusů celosvětově), navštivte naši nabídku.