Star Wars – nejúspěšnější vesmírná sága všech dob na oficiální medaili
První vesmírnou novinkou je oficiální medaile Star Wars. Oblíbená filmová sága Star Wars, u nás známá pod názvem Hvězdné války, je světovým kulturním fenoménem, který navždy ovlivnil žánr Sci-Fi. Filmová space opera vznikala pod taktovkou hvězdného amerického režiséra George Lucase v roce 1977 a stala se nejúspěšnější a nejdelší filmovou sérii všech dob. Jednotlivé filmy vyprávějí osudy rodiny Skywalker a popisují konflikty mezi světlou a temnou stranou Síly, která ovládá veškerý život v galaxii. Tematika Hvězdných válek se objevuje nejen na filmovém plátně. Najdeme ji také v románech, komiksech, videohrách, ale i v kolekcích módních návrhářů, malířských plátnech, a dokonce i na pamětních numismatech.
Stříbrná medaile, kterou Vám dnes představíme vyobrazuje slavného záporného hrdinu Anakina Skywalkera. Postava oděná do temné masky, ohánějící se světelným mečem je jakýmsi archetypem bezcharakterního arogantního temného rytíře, jehož posláním je páchat zlo. Jeho charakter však vždy zkažený nebyl. Darth Vader kdysi býval mocným rytířem Jedi jménem Anakin Skywalker. Pod vlivem okolností se však brzy přidal na temnou stranu Síly a stal se obávaným a mocným Sithským lordem, který ovládá život v galaxii a rozsévá striktní řád.
Právě této legendární postavě je věnována i oficiální pamětní cihlička. Atraktivitu dodává numismatu jednak přísná limitace pouhými 9 995 kusy pro celou galaxii, ale i zušlechtění ryzím stříbrem a provedení v kvalitě Antique finish. Hvězdná cihlička je zabalena do tematické krabičky, jež obsahuje nenápadný stojánek, díky kterému si unikátní sběratelský kus můžete vystavit.
Stříbrná mince z 1 unce ryzího stříbra – dokonalá replika Rudé planety
Druhá vesmírná ražba z říše Sci-Fi nepochází. Jedná se o stříbrnou kolorovanou minci, která je dokonalým 3D modelem planety Mars. Mincovní replika rudé planety, jak se druhé nejmenší planetce v naší sluneční soustavě přezdívá, odpovídá nejen barvou, ale i tvarem. Do tvaru uncové mince byly zaneseny krátery, prolákliny a sopky přesně v těch místech, kde bychom je hledali na originálu.
Čtvrtá planeta naší sluneční soustavy budí pozornost už od Starověku. V posledních letech je na ní ovšem nebývale rušno. Své sondy do nehostinného a pustého prostředí vyslali již tři mocnosti. Její povrch zkoumá americká Persenvance, čínská Tchien-wen a Al-Amal Spojených arabských emirátů. Naplňují tam vědecké, ale i ekonomické ambice mocností.
Největší otázkou je však ta, která se ptá, zda na Marsu byl nebo v budoucnu může být život. Nejnovější vědecké studie z Washingtonovy univerzity odpovídají záporně. Důvod absence života je podle nich prostý. Vědci tvrdí, že planetka je příliš malá na to, aby dokázala zadržet potřebné množství životodárné vody. Nepřítomnost vody vědci vysvětlují tím, že na rozdíl od Země, postrádá Mars dostatečně silný magnetický štít, který by planetu ochránil před působením Slunce. Atmosféra planety je proto údajně s existencí života neslučitelná.
I přesto, že je krajina na Marsu nehostinná, se stále diskutuje o tom, jak na planetě přežít. Jen několik dní stará studie od britských vědců z Manchesteru přišla s neotřelou vizí, která by zásadně zlevnila kolonizaci rudé planety. Přeprava jedné cihly ze Země na Mars dnes stojí okolo 30 miliónů korun a výstavba obydlí je proto téměř nemyslitelná. Britští výzkumníci přišli proto s inovačním materiálem podobným betonu. Ten by bylo možné získat smícháním kosmického prachu s krevní plazmou a tělními tekutinami astronautů, které na planetu zamíří v rámci mise. S použitím „novodobého betonu“ by dle výpočtů univerzitních badatelů mohl tým šesti astronautů při dvouletém působení vyrobit až 500 kg vesmírného stavebního materiálu. Zda se jedná o utopii nebo realistickou vizi ještě uvidíme. Jedno je však jisté, o Marsu ještě uslyšíme!