Počátky adventního kalendáře
Údajně první doložený adventní kalendář vznikl v roce 1851, byl ručně dělaný a rozhodně se nepodobal dnešní verzi adventního kalendáře. Však je známo, že adventní kalendáře byly mnohdy doslova uměleckými díly. Obvykle ztvárněné do podob malých měst a vesnic, v jejichž okénkách byly pro děti schované verše a obrázky z bible.
První tištěné adventní kalendáře
Za první tištěný adventní kalendář se oficiálně považuje ten z roku 1908 od mnichovského tiskaře, pana Gerharda Langa, který jej nazval „V zemi Ježíškově". I když se objevuje také verze, že možným prvním „vynálezcem" adventního kalendáře byl jistý Rakušan, který už v roce 1902 prodával kalendáře ve svém knihkupectví. Pan Lang se pro svůj výtvor inspiroval v dětství, kdy od své maminky v předvánočním čase dostával čtyřiadvacet sušenek na čtverci kartonu. Později, již v dospělém věku, tento nápad přenesl do své podnikatelské činnosti. Avšak místo sušenek zavedl koncept, kdy kalendáře měly čtyřiadvacet krátkých veršů a čtyřiadvacet obrázků. Děti si tak každý den od 1. prosince do 24. prosince odstřihávaly jeden obrázek, který poté nalepovaly na kalendář, čímž zakryly krátké vánoční verše. Jelikož však kalendář byl tištěn oboustranně, mohly se k četbě těchto veršů kdykoliv vrátit.
Později, okolo roku 1920 se ve firmě pana Langa započalo s výrobou kalendářů, které měly již otevírací okénka. Kalendář byl pojmenován Ježíškův dům, měl zprvu pouhých devatenáct dvojitých dvířek a začínal od 6. prosince do 24. prosince, byl to tzv. Mikulášský kalendář.
Bohužel ve 30. letech 20. století Langovo podnikání skončilo. Koncept adventního kalendáře však již byl uchycen, čehož využili nejen jiné společnosti, ale ve 40. letech také nacisté, kteří adventní kalendáře nazvali jako „předvánoční kalendáře". V té době z jejich designu zmizely tradiční vánoční výjevy, které byly nahrazeny symboly a ideologických obsahem.
Nový dech zažil adventní kalendář po druhé světové válce. Dokonce se začal objevovat i mimo svou domovinu, a to díky Richardovi Sellmerovi ze Stuttgartu, jehož firma dodnes vyrábí miliony kalendářů ročně. V roce 1946 pan Sellmer započal tisk kalendářů, na kterých se objevuje zasněžená zimní scenerie, což je dodnes spjato s estetikou Vánoc.
Poselství adventního kalendáře
Principem adventního kalendáře bylo odjakživa odpočítávání dnů zbývajících do Štědrého dne a zpříjemnění předvánočního času. V prvních podobách kalendář přinášel lidem poselství prostřednictvím příběhů, veršů či citací z bible. Pamlsky v sobě začal ukrývat až v období po druhé světové válce. Některé zdroje uvádí, že čokoláda se do adventních kalendářů začala dávat až v 50. letech 20. století. V současné době je pojetí adventních kalendářů různorodé. Můžeme se setkat s kalendáři nejrůznějších druhů a tvarů, obsahující drobnosti jak v podobě čokolád, tak exkluzivních a drahých věcí.
Numismatický adventní kalendář pro Váš předvánoční čas
Adventní čas je jistě příjemným obdobím i pro sběratele a milovníky numismatiky. V tuto dobu se mohou totiž věnovat nejen tradičním kratochvílím, ale rovněž svým sbírkám. Zároveň my v Národní Pokladnici věříme, že i v dospělém věku v nás přetrvává kousek dětské duše, která je během tohoto svátečního a tajuplného období více citově naladěna. Mnohdy se vracíme k věcem, jež nám vždy činily radost, ne nezřídka v dětství. Proto pro Vás máme připravený speciální adventní kalendář ze světa numismatiky, díky němuž si zpříjemníte předvánoční čas každodenní drobností a budete se po čtyřiadvacet dnů nechávat překvapovat.
„Dětská duše je v každém z nás, a proto si zaslouží mít svůj adventní kalendář."
Pro více informací o numismatickém adventním kalendáři navštivte: Numismatický adventní kalendář