Počátky naší měny
Historie československé měny se začala psát v roce 1919, několik měsíců po rozpadu rakousko-uherské monarchie. V době, kdy nově vzniklý stát stál před řadou výzev, mezi nimiž byla také potřeba oddělit československou měnu od měny bývalého Rakousko-Uherska. Cílem bylo především zabránit nekontrolovatelné inflaci, jež by rozvrátila celý peněžní oběh. Přičemž s plánem měnové odluky a výměny peněz přišel tehdejší ministr financí Alois Rašín.
Zprvu se rovněž zdálo, že se nová měna nebude ani jmenovat „koruna", jelikož tento název měny existoval již v monarchii a byl symbolem Rakouska-Uherska, od nějž se chtěli naši zákonodárci distancovat. A tak padaly takové návrhy jako československý lev, sokol, káně, frank či tolar. Osud tomu však chtěl, že jí zůstal název koruna.
První platidla byla vydána v dubnu 1919, avšak díky absenci státní tiskárny se zprvu tiskla v Rakousku, USA či domácích obchodních tiskárnách. Kvalita prvních peněz až na výjimky byla špatná a velice brzy docházelo k jejich padělání. K zásadní změně došlo až v roce 1928, kdy Národní banka Československá otevřela Tiskárnu bankovek, která v průběhu času získala řadu ocenění a uznání.
Za designem československých bankovek byli takoví mistři jako Alfons Mucha, Max Švabinský či Albín Brunovský.
Výroba bankovek aneb není papír jako papír
Výroba papírových peněz si v průběhu let prošla řadou změn, a to hlavně z důvodu zabránění jejich snadnému padělání. Jak už název napovídá, jsou vyrobeny z papíru, ale ne tak z ledajakého. Jedná se o speciální bankovní papír, který je směsí vláken bavlny, konopí a lnu. Jedná se o pevný a pružný papír, jenž navíc bývá opatřen ochrannými prvky.
V podstatě zrod bankovky je náročným a doslova uměleckým procesem. Dějiny nám dokazují, že to byl mnohdy proces měnící se doslova za pochodu. V dnešní době nejprve vzniká námět, pak přichází na řadu technická složka, což je barva, rozměr, ochranné prvky, a pak teprve vzniká konkrétní výtvarný návrh. Československé bankovky se mohou chlubit svou tradiční a výtvarnou hodnotou, jež byla potvrzena řadou světových uznání.
Legendární stokorunová bankovka z roku 1961
Příběh legendární československé stokoruny se začal psát v roce 1959, kdy se ministerstvo financí rozhodlo, po dlouhých peripetiích, vypsat novou soutěž na návrh stokorunové bankovky. V zadání námětu bylo uvedeno, že na lícní straně bankovky by se měl objevit figurální obraz rolníků a dělníků v osvobozeném státě budující socialismus. Rubová strana měla zobrazovat pohled na Prahu či některé průmyslové město.
Nakonec do soutěže dorazilo 38 návrhů, přičemž žádný z nich nebyl porotou vyhlášen za vítězný. A tak se s výběrem obrátila na veřejnost, kterou nejvíce oslovil námět pana Heřmana.
Heřmanova stokorunová bankovka se začala tisknout v roce 1961, do oběhu se dostala následující rok a vydržela v něm až do srpna 1993, čímž se stala nejdéle platnou bankovkou, která byla němým svědkem mnoha historických a přelomových událostí.
Modelem pro obraz družstevnice s šátkem, nesoucí v podpaží snop obilí, byla údajně manželka pana Heřmana, které v době kresby bylo 32 let. Jméno muže, jenž navždy vtiskl obličej hutníkovi, bohužel není nikde oficiálně uvedeno. Zajímavostí však určitě je, že původně měla být bankovka hnědé barvy, ta však byla na poslední chvíli změněna na zelenou.
„Heřmanka", jak se lidově bankovce říká, získala řadu veřejných uznání a britské muzeum Thomas Hockenhull ji v žebříčku nejlepších bankovek světa zařadil na čtvrté místo.
Legendární stokoruna se dočkala věčného a unikátního zpracování
My v Národní Pokladnici jsme si vědomi odkazu naší měny a jsme hrdí na její uměleckou hodnotu, se kterou ve světě získala řadu ocenění. A proto jsme se rozhodli ji uctít nejen prostřednictvím kolekce Zlatých československých bankovek, ale nově Vám přinášíme příležitost získat detailně propracovanou medaili legendární stokorunové bankovky v kvalitě Antique Finish.
Medaile ztvárňuje naši nejdéle platnou bankovku, která si získala srdce veřejnosti. Medaile se pyšní nejen svým zpracováním, ale i velice nízkou limitací a zušlechtěním z ryzího stříbra 999/1000.
Pro více informací o medaili navštivte: Legendární stokoruna v Antique Finish