🎄   Při objednávce do 12. 12. 2024 garantujeme doručení do Vánoc!   🎄

Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Jako každý rok i letos spadá na druhou květnovou neděli tzv. Den matek. Tento rok přesně 14.5.2023! Přesto, že se jedná o svátek převzatý, velice rychle v naší krajině zdomácněl. A je tomu určitě dobře, jedná se totiž o den, který oslavuje ženy a jejich roli matky ve společnosti. Je příležitostí, jak vzdát hold ženě, která je nejen dárkyní života, ale také zdrojem péče, lásky a starostlivosti.

Prvopočátky svátku

Obraz Obdiv matky

Byť se to zdá neuvěřitelné, tak počátky svátku sahají až do starověkého Řecka. Tehdy byl v období jara oslavován kult plodnosti a vzdával hold Rhee, matce všech bohů. V Římě byl obdobnou oslavou svátek Hilaria, který uctíval bohyni mateřství Cybele. Svátky se odehrávaly na jaře, jenž bylo odjakživa symbolem života, plodnosti a nových začátků.

Další zmínky o svátku sahají do 16. století ve Velké Británii, kde je znám jako „Mateřská neděle“. V té době se slavil čtvrtou postní neděli před Velikonocemi a byl dnem, kdy křesťané navštěvovali své mateřské kostely, vzdávali úctu Panně Marii a chrámy zdobili kvítím. Obvykle čeledíni a sluhové dostávali volno a mohli navštívit své domovy a rodiny, které je již netrpělivě očekávaly s připraveným pohoštěním v podobě dortu plněného kořením a ovocem. Navrátivší děti s sebou jako pozornost mívali kvítí, které poté společně jako rodina zanesli do kostela.

Idea pravidelných mezinárodních oslav tohoto svátku vznikla až ve dvacátém století díky Anně Reeves Jarvisové, která byla bojovnicí za práva matek. Anna prosazovala tento svátek tak odhodlaně, že dokonce kvůli tomu odešla z práce, aby zajistila, že bude v USA uznán. V jejím podání měl být dnem uctění obětí, které matky přinášejí svým dětem. Chtěla, aby se jednalo o oslavu žen-matek a jejich rodin. Symbolem měl být bílý karafiát. Její zarputilost přinesla své ovoce v roce 1914, kdy tehdejší prezident USA Woodrow Wilson vyhlásil první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, který se bude konat vždy druhou květnovou neděli.

V naší zemi se o prosazení svátku hojně zasloužila dcera našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, Alice Masaryková a organizace typu Československý červený kříž, Sokol, Orel či Asociace mladých křesťanských žen, která stála za vůbec první českou oslavou Dne matek, a to v Brně 13. května roku 1923. V období komunistického režimu byl svátek upozaděn a nahrazen velkolepými oslavami MDŽ. K jeho znovuobnovení došlo až po revoluci v roce 1989.

Den matek napříč světem

Svátek se postupně dostával do celého světa a dnes patří vůbec k nejrozšířenějším svátkům. Nicméně menší rozdíly mezi zeměmi, kam se dostal jsou. Tím nejzásadnějším jsou termíny, ve kterých se slaví. Druhou květnovou neděli si svátek matek připomínáme nejen u nás, ale také v Německu, Turecku, Austrálii, Japonsku, USA či Číně.

Naopak Velká Británie či Irsko svátek slaví o čtvrté neděli velikonočního půstu. Poslední květnovou neděli mají matky svůj Den ve Francii. Za trošku neobvyklý termín lze považovat ten v Rusku, kdy se slaví svátek poslední neděli v listopadu nebo ten v některých arabských zemích, jenž spadá na konec března.

Průběh svátečního dne se země od země liší. Někde se chodí pomodlit do kostela za své maminky, jinde jim svoji lásku vyjadřují různými dárky. Mezi ty nejčastější patří květina či přáníčko, které malé děti svým maminkám vyrábí ve školkách a školách.

Mince ve tvaru srdce zušlechtěná růžovým zlatem

Rozmazlete svoji maminku dárkem z Národní Pokladnice!

Pokud přemýšlíte, čím udělat radost své mamince, jak ji poděkovat za její obětavost a péči, kterou vám věnuje, máme pro vás tip vskutku originální!

Vyjádřete svoji lásku netradiční 3D mincí ve tvaru srdce. Srdíčko, symbol lásky, to řekne za vás! Jedná se o minci zušlechtěnou růžovým zlatem, jež se pyšní nízkou limitací, Certifikátem autentičnosti a tematickým balením.

Pro více informací o minci navštivte: MINCE VE TVARU SRDCE

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.