Haškův Švejk, stejně jako díla předcházející, je psán hovorovou češtinou a vyznačuje se tím, že s humorem se vypořádává s krutostí války, s její absurdností a nesmyslností.
V postavě Švejka autor ztvárnil člověka z lidu, který se způsobem sobě vlastním vypořádává s obludností války, zkostnatělým úřadům a pokryteckým velebníčkům. Své okolí dostává svojí upřímností, výřečností, a tím, že na všem hledá pozitiva.
Román vznikal v letech 1921 až 1923 a je rozdělen do čtyř částí. Jednotlivé díly se nazývají V zázemí, Na frontě, Slavný výprask a Pokračování slavného výprasku. Poslední díl však Hašek již bohužel nestihl dokončit. Jeho dokončení se ujal Karel Vaněk, který poté ještě napsal pátý a šestý díl.
S postavou Josefa Švejka se u Haška setkáváme ještě před vznikem slavné knihy „Osudy dobrého vojáka Švejka", a to v povídkách, které byly vydávány pod jménem Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky.
Na výjimečnosti literárnímu dílu přidaly i ilustrace od Josefa Lady, který byl Haškovým dlouholetým přítelem.
Prvotní reakce na knihu byly sice rozporuplné, zlom však nastal, když ji Ivan Olbracht v Rudém právu označil za významné dílo a bratři Čapkové na ni pěli chválu. Ve světě se do podvědomí lidí dostala díky Maxovi Brodovi, který vedle Haška proslavil například i Franze Kafku.
Dílo se postupem doby stalo natolik oblíbené, že proniklo i do světa filmu či divadla. Přičemž pravděpodobně nejznámější adaptací je film z 50. let s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Kdo by si však myslel, že Švejk ovlivnil jen českou produkci, mýlil by se, zajímavá díla vznikla i v Německu, Rakousku, Británii či Polsku. Navíc postavu Josefa Švejka, o jehož „chytrosti" či „blbosti" se dodnes polemizuje připomínají ve světě sochy a pomníky.
Set mincí uctívá literárního génia a jeho dílo
O velkoleposti, nadčasovosti románu a umu Jaroslava Haška není pochyb. Dílo je aktuální i dnes a má svým čtenářům stále co říct. Postupem doby se z postavy Josefa Švejka stala jakási figurka, jež má údajně charakterizovat český národ. Však i slovo „švejkovat“ doslova zlidovělo a vyjadřuje nespočet vlastností, dle toho jak se na to, kdo dívá. Pro někoho je synonymem blba, který si z ničeho nic nedělá a jen se všemu směje, pro jiné je to symbol chytrosti, jež vede až k jistému zamyšlení se. Názor ať si každý udělá po přečtení proslulého Haškova románu.
My v Národní Pokladnici jsme si kulturním přínosem autora i jeho díla vědomi a na jejich počest jsme nechali vytvořit set dvou mincí z ryzího stříbra 999/1000, kdy každá z mincí váží dvě unce, což je 62,2 gramů. Obě mince jsou vyraženy v nejvyšší kvalitě a každá se pyšní průměrem 50 mm. Samozřejmostí je Certifikát autentičnosti potvrzující parametry mincí.
Pro více informací o setu mincí navštivte: MINCE HAŠEK A ŠVEJK