Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

První známé mince na našem území, jež se honosí označením „duhovky", se datují do období starověkých Keltů, kteří vládli Evropě ve 4. století před naším letopočtem. Kmen, který se do dějin zapsal nejen svými unikátními mincemi, ale také bohatou mytologií, bojovností a vírou.

Duhovka - keltská starověká mince

Odkud se vzal název duhovka

Duhovka je lidově nazývaný statér miskovitého tvaru, keltská starověká mince, ražená v období od 3. do 1. století před n. l. Lidé začali mince nazývat duhovkami z toho důvodu, že je nacházeli na polích hlavně po dešti, který z nich smyl nánosy špíny a ony se krásně třpytily ve slunci. Původně je měli spjaté právě s duhou, která, jak je známo, se po dešti objevuje a mysleli si, že padají právě z ní.

První kontakt keltů s mincemi

Keltové přišli poprvé do styku s mincemi během svých výprav do Řecka a Itálie, kde jako žoldnéři sloužili v cizích vojskách a pobírali v mincích svoji odměnu.

Později v důsledku jejich vlastního hospodářského rozvoje, se stala ražba vlastních mincí předpokladem dalšího úspěchu a rozkvětu.

První keltské mince se tak začaly objevovat zhruba ve 2. století př. n. l. a zprvu vycházely z makedonsko-řecké předlohy. Konkrétně ze statéru Alexandra III. Makedonského, který na aversu měl hlavu Pallas-Athény s vysokou přilbicí a na reversu okřídlenou bohyni vítězství Niké s vavřínovým věncem v pravici. Tyto zlaté mince dosahovaly průměru 18-20 mm a vážily kolem 8,4 g. Nalezeny byly například v Nechanických u Hradce Králové či v okolí Starého Hradiska.

Rozmach keltského mincovnictví

Rozvoj keltského mincovnictví šel ruku v ruce se vznikem oppid. V té době se čím dál více začaly razit mince, a to nejen zlaté, ale i z jiných kovů.

Bójové (keltský kmen žijící na našem území) začal razit své první statéry dle vlastních námětů. Tvar jejich mincí byl miskovitý, což vycházelo ze stylu výroby a lidově se jim dnes říká duhovky. Keltské mince nesly nejčastěji motivy jezdce, koně či lidské hlavy.

Keltové zavedli důmyslné dělení statéru na třetiny, osminy a čtyřiadvacetiny, což umožňovalo snadnější vyjádření různých hodnot. Většina jejich ražeb dosahovala vysoké ryzosti 992/1000 – 998/1000.

Kov pro ražení mincí získávali keltové ve zlatonosných řekách. Například z oblasti jihočeské Otavy, které se říká Kalifornie starověku.

Nálezy keramických destiček na přípravu mincovních slitků i množství mincí samotných svědčí o rozsáhlé mincovní činnosti Keltů na našem území. Jejich mince jsou zároveň ojedinělým úkazem v našem mincovnictví, jelikož poté došlo na dlouhých 900 let k jeho útlumu.

České a slovenské poklady

Nálezů keltských mincí na obou územích je mnoho. Za nejvýznamnější poklad na českém území lze bezesporu označit tzv. podmokelský poklad. Na Slovensku dominuje nález z Bratislavy.

Podmokelský nález zlatých duhovek je největším zlatým pokladem na území Čech, jeho osud však nebyl šťastný. V roce 1771 nalezl jistý nádeník u vsi Podmokly na Rokycansku bronzovou nádobu plnou zlatých mincí. Údajně mělo jít o tisíce kusů, které si vesničané rozebrali a následně i prodali. Když se o tom dozvěděl kníže Karl Egon z Fürstenberku, vyslal údajně drába Růžičku, aby mince od lidí, klidně i neurvalým, způsobem získal. Bohužel ve šlechtických rukách zlato nenašlo dobrou ochranu, většina ho skončila v pražské mincovně, kde bylo roztaveno pro ražbu tereziánských a fürstenberských dukátů.

Mezi další významné poklady nalezené na území Čech patří například velký poklad pocházející ze Starého Kolína. Na Moravě byly odkryty značné nálezy zlatých mincí v Plumově u Prostějova či na Starém Hradisku.  Stříbrné mince zase byly objeveny v Křivoklátě u Rakovníka či na Moravě v Moravských Budějovicích.

Duhovka - keltská starověká mince

Na území Slovenska se také nachází velké množství nalezišť keltských mincí. Nejvýznamnější se nalézá na území Bratislavy a patří k největším ve střední Evropě. Mince, které se zde převážně našly, patří ke keltským mincím typu Biatec. Jednalo se o vysoce kvalitní napodobeniny řeckých hexadrachem nebo tetradrachem vyrobené nejčastěji ze stříbra. Na mincích byly zobrazeny kromě jezdců, mytologických motivů také latinské nápisy (což bylo ojedinělé a velice unikátní). Nápisy typu BIATEC, NONNOS, DEVIL aj. pravděpodobně zachycovala jména vládnoucích knížat na slovenském území a jsou důkazem o nejstarším použití latinského písma.

Kromě Bratislavy byly mince a razící příslušenství dále nalezeny v Nitre, Trenčianských Bohuslavicích či Liptovské Mare.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.