Sbírka je výtvarně ojedinělá nejen díky barevné aplikaci, která zdobí motivy vyvýšeného reliéfu, ale též díky nezvyklému pojetí tématu. Společným prvkem všech numismatů je český lev, který se objevuje na každé z pěti medailí. Motivy vyobrazené na aversech medailí jsou volnými asociacemi autora- medailéra. Tyto asociace jsou vyjádřeny typickou českou symbolikou, postavami a přírodními výjevy, charakteristickými pro český národ, jeho přírodu a historii. Každá z medailí rovněž nese úryvek z textu písně „Kde domov můj?“.
Přesto, že se píseň „Kde domov můj?“ stala oficiální českou hymnou až se vznikem samostatného Československého státu, v srdcích českého národa se usídlila mnohem dříve.
Oblibu si píseň získala velice brzy po svém prvním uvedení v roce 1834. Skladba poprvé zazněla na prknech Stavovského divadla v podání Karla Strakatého. Ten ztvárnil roli slepého houslisty v divadelní frašce „Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka“. Píseň diváky hned zaujala a mezi lidmi si získala takový věhlas, až zlidověla.
Když se v roce 1918 uvažovalo o písni, která by reprezentovala nový stát, stala se skladba „Kde domov můj?“ jasnou volbou. Josef Kajetán Tyl, autor představení a František Škroup, skladatel hudby, se díky tomuto rozhodnutí zařadili mezi nejvěhlasnější české osobnosti.
Česká hymna je nejen vlasteneckým chvalozpěvem a státním symbolem, ale také nástrojem pro utužení národního povědomí. V těžkých chvílích nás povzbuzuje a připomíná naši národní identitu. V oslavných momentech vítězství umocňuje kolektivní radost a budí v lidech hrdost.
Sada pamětních medailí je uložena ve speciálním zakladači, který numismaty bezpečně ochrání a navíc představuje dokonalý nástroj pro jejich důstojnou prezentaci. Sběratele jistě potěší i nízká limitace – pouze 5000 sbírek pro celý svět.
Máte-li o pětičlennou sadu pamětních medailí zájem, navštivte prosím stránky www.vyroci-hymny.cz.