Nejslavnější britská mince se vrací domů do Říma!
I přes skutečnost, že je tato mince vydávána přesně 530 let, dosáhla zlatá legenda hned několika prvenství teprve před pár hodinami! Oficiální zlatý Sovereign byl právě včera vyražen v mincovně a medailérské škole Zecca v italském Římě! Je to vůbec poprvé, kdy ražba proběhla mimo území Velké Británie. Sovereign se tak vlastně vrací domů. V Říme se totiž narodil slavný rytec Benedeto Pistrucci, otec nejslavnějšího motivu se sv. Jiřím a drakem, jenž zdobí zlaté Sovereigny již od roku 1817.
Motiv pro nový Sovereign připravila Angela Pistrucci, pra pra pra pra neteř samotného Benedetta! I ona je totiž uznávanou medailérkou a hrdě navazuje na ryteckou tradici svého slavného předka. Stejně tak jako Benedetto i Angela se na své řemeslo připravovala v italském hlavním městě. Příběh Sovereignu s Jiřím a drakem se tak konečně vrací na místo, kde se před více než 200 lety začal psát! Nové autorské zpracování mince Sovereign v podání Angely Pistrucci bude čestně vystaveno hned vedle medailérských děl jejího předka, a stane se tak součástí stálé numismatické expozice v Římě. Emise proto získala označení „muzejní edice“.
„Moje práce vedle práce Benedetta, v jedné z nejprestižnějších numismatických lokalit světa a navíc na místě, které má pro oba z nás jedinečný význam! Jsem neskutečně vděčná The London Mint Office, za jejich důvěru ve mne, za úžasnou příležitost a nepolevující nadšení.“- Angela Pistrucci, autorka motivu nové zlaté mince Sovereign
Celý projekt ražby nového Sovereignu zastřešuje naše sesterská společnost The London Mint Office a to je skvělá zpráva pro české sběratele. Od dnešního dne naleznete exkluzivně v nabídce Národní Pokladnice zbrusu nový Sovereign z přísně limitované muzejní edice, čítající pouhých 750 kusů celosvětově. Nabídka nové emise odstartuje však také v mnoha dalších pobočkách naší mateřské společnosti Samlerhuset Group BV. po celém světě. Vzhledem k unikátnosti projektu, očekáváme o zlaté mince nebývalý zájem.
Muzejní edice zlatého Sovereignu má mnoho nej!
Nový zlatý Sovereign (tzv. muzejní edice“) je kromě přísné limitace, sběratelsky zajímavý z mnoha důvodů. Pojďme si je zopakovat. Historie těchto zlatých mincí sahá do 15. století. Uznávaná autorka muzejní edice je přímou příbuznou legendárního rytce Benedetta Pistrucciho, autora nejslavnějšího vyobrazení, které za svou historii Sovereign nesl. Zlatá mince byla vyražena v Římě, kde obě medailérské legendy část života pobývali. Ražba byla představena 10. 10. 2019 za účasti samotné Angely Pistrucci. Sovereign nese naprosto originální vyobrazení sv. Jiřího s drakem dle autorčina návrhu. Celá emise je vyražena z 22k zlata, kovu, jehož hodnota kontinuálně stoupá. Provedení mincí odpovídá kvalitě Proof, tedy nejvyšší kvalitě ražby. Mince jsou označeny písmenem R, označující Řím, historicky první místo ražby mimo společenství Velké Británie.
Proč sv. Jiří a drak?
Tento výjev zdobí Sovereigny již od počátku 19. století. Stará legenda vypráví o drakovi, který si u pramene, zásobující město vodou, postavil hnízdo. Aby se obyvatelé města k pramenu dostali, každý den bylo třeba draka vylákat. Jako návnada sloužili lidské oběti, určené losem. Jednoho dne padl los na dceru krále. Panovník prosil o pomoc marně a dcera byla nakonec skutečně předvedena před draka. V nejdramatičtějším momentu se na scéně objevil neohrožený mladík jménem Jiří. Statečný jezdec draka zabil a princeznu zachránil. Vděční občasné se pak zřekli pohanství a nastoupili na cestu křesťanské víry.
Trocha historie
Za prvním Sovereignem se musíme vrátit až do 15. století, kdy Anglii vládnul Jindřich VIII. Právě jeho portrét zdobí líc vůbec prvního Sovereignu. První Sovereign vznikl po vzoru evropských velkých zlatých mincí a jeho úkolem bylo zvýšit vládnoucímu rodu Tudorovců prestiž.
Od té doby se na minci vystřídalo mnoho dalších britských panovníků. První Sovereigny byly raženy z necelých 8 gramů 23k zlata. V roce 1526 byla ryzost snížena na 22k a v takové specifikaci přetrvaly mince do dnešních dnů. Avers mince zdobil původně heraldický znak Anglie obklopený růží, jež byla znakem dynastie Tudorovců. Ražba britských sovereignů probíhala do roku 1604, pak následovala dvousetletá přestávka a znovu obnovena byla až v roce 1817 za panování krále Jiřího III. Při obnovené ražbě byl na reversu opět portrét panovníka. Motiv aversu vytvořil před více než 200 lety právě Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendární italský rytec.
Sovereign zachraňoval životy
Všimli jste si, že na Sovereignu není vyznačen nominál? Je to tak, legendární Sovereign nominál skutečně fyzicky postrádá. I přesto je však oficiálním platidlem. Ve skutečnosti se totiž jeho nominální hodnota rovná jedné britské libře. Důkazem toho, že Sovereign nominální hodnotu má, může být jeho využití jako „emergency money“. Mince byly totiž součástí záchranných balíčků pro vojáky, bojujících ve 2. světové válce, ale i při pozdějších vojenských operacích.
„Zlatý Sovereign je zdaleka nejoblíbenější mincí ve Velké Británii i všech jejích teritoriích, a jméno Pistrucci s ní bude navždy spojeno. Jsem skutečný hrdý, že první zemí ražby Sovereignu, mimo britské teritorium, je právě Itálie! Řím je nejen rodištěm otce moderního Sovereignu, ale také místem, kde se obě medailérské legendy vyučily svému řemeslu!“ - Daniel Penny, ředitel The London Mint Office
Máte-li zájem o bližší informace k muzejní edici zlatého Sovereignu, kontaktujte prosím naše zákaznické oddělení na tel. čísle 810 100 500.