Legendární zelená stokoruna - symbol socialismu
Kromě toho, že se jedná o nejdéle platnou bankovku od vzniku Československa po současnost, je toto platidlo opředeno dalšími zajímavostmi. Příběh bankovky započal vypsáním soutěže roku 1959. Tehdy se ministerstvo financí rozhodlo, že současná platidla by měla být nahrazena novými. Zadání ukládalo vytvořit bankovní motivy, které by reprezentovaly pokrok pracujícího lidu, vzkvétající vědu a průmysl. Představitelé tehdejšího režimu si dokonce výslovně přáli, aby se na nové emisi objevil obraz pracujících dělníků či horníků a průmyslové město. Soutěž byla anonymní. Mohl se přihlásit každý.
To byla příležitost pro Františka Heřmana, důstojníka generálního štábu v Táboře. Ač nebyl pan Heřman profesionálním výtvarníkem, malbou a kresbou se zabýval od malička. Svůj talent ještě prohloubil soukromým studiem u malíře Vacátka, do jehož ateliéru za války docházel.
Nemáte obilí, nevadí. Poslouží polštář!
Heřmanův lícní návrh bankovky vyobrazoval družstevnici a hutníka. Mladý pár hrdě hledí na panorama průmyslového města s reaktorem a továrnou. Dle vyprávění stála autorovi modelem jeho vlastní, tehdy 32letá žena. Místo snopu obilí ji Heřman skicoval s polštářem, který překreslil až na závěr. Identita hutníka známá není, ale říká se, že jeho podobu si malíř vymyslel.
Reversní strana nese jedinečný pohled na Hradčany.
Heřmanka se stala jednou z šesti nejkrásnějších bankovek světa
František Heřman zaslal svůj návrh porotě pod značkou „Táborita“. Porota získala celkem 38 návrhů, ale žádný z nich neoznačila za vítězný. Obrátila se proto na veřejnost. V roce 1960 se ve dvoraně Státní Československé banky uskutečnila výstava všech přijatých motivů. Zde si československý lid odhlasoval vítězný návrh, kterým se stal právě ten Františka Heřmana. První bankovky byly do oběhu uvolněny v roce 1961. Heřman získal za návrh deset tisíc korun, za které pořídil dětem piano.
Zelená stovka, Hradčany nebo Heřmanka se setkala s úspěchem nejen u laické veřejnosti, ale také u numismatiků. V roce 2015 ji označil britský expert Thomas Hockenhull za jedno z šesti nejkrásnějších papírových platidel na světě.
Vezměte historii do svých rukou
Nabídkou měděné repliky zelené stovky navazujeme na projekt „Pamětní medaile pro každého zdarma“. Ten jsme odstartovali při příležitosti 100. výročí Československa v roce 2018. Cíl celé akce je edukativní a připomínkový. Prostřednictvím upomínkových předmětů chceme připomenout sobě i dalším generacím momenty, které formovaly náš národ. Vůbec poprvé však vydáváme repliku bankovky z cenné mědi.
Replika legendární bankovky je dostupná exkluzivně v nabídce Národní Pokladnice. Zájemci uhradí jen 100 Kč. Poštovné a balné hradíme my. Náročnější sběratelé si mohou repliku zakoupit v ryzím zlatě 999/1000 nebo si doobjednat další volitelné příslušenství. Na objednávku repliky nejsou vázány žádné další produkty, v případě, že si je zákazník sám explicitně neobjedná.
Měděnou repliku legendární stokoruny objednávejte zde!
AKTUALIZACE: 3. března 2020
Limitace 10 000 měděných replik legendární stokoruny, kterou jsme Vám nabízeli ZDARMA (+ 89 Kč za poštovné a balné) byla k 3. 3. 2020 vyčerpána. Pokud jste si svou vzpomínku na staré časy nestihli objednat, nezoufejte! Pro velký zájem jsme pro Vás připravili novou nabídku repliky legendární stokoruny, kterou najdete na www.100kcs.cz. Nebo volejte na 810 100 500.