Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Mince a medaile mapují historii od pradávna. Na ražbách se objevují motivy, které odráží kulturní a sociální vzorce našich předků. Ražby zdobí portréty významných panovníků, osobností, ale i přelomových událostí. Národní symbolika, náboženské náměty a výjevy z bojů či oslav nám odkrývají hodnoty dávných i nedávných civilizací. I naše generace si přeje podat zprávu o tom, jak smýšlí a co je pro ni důležité a fascinující. V naší nabídce proto naleznete novou kolekci zlatých mincí věnovanou Sedmi novým divům světa. Mince z ryzího zlata 999/1000 vyobrazují architektonické skvosty, které byly veřejností z celého světa vybírány po celých sedm let. Podmínkou pro přihlášení „divu“ bylo, aby jej zbudovala lidská ruka, dobrá zachovalost, a aby byl vybudován před rokem 2000.

Anketu, ze které vzešlo Sedm nových divů světa, inicioval právě v roce 2000 švýcarsko-kanadský filmař a cestovatel Bernard Weber prostřednictvím švýcarské Nadace Nových sedm divů. Do hlasování se zapojilo více než 100 miliónů lidí z celého světa. Cílem celé akce bylo obrátit světovou pozornost k ničení kulturního dědictví. Část výtěžku, který nadace získala a získá pak putuje na projekty ochrany památek. Výsledky celosvětové ankety byly slavnostně vyhlášeny k magickému datu 7. 7. 2007. Do užšího výběru se dostalo 21 památek. Ve velkém finále se objevily velice staré stavby jako například kambodžský chrám Angkor Vat, ale také stavby moderní, jako je Eiffelova věž, socha Svobody nebo budova opery v Sydney.

Status nového divu světa však mohlo získat pouhých sedm staveb. Tady jsou!

1. Římské koloseum – kolosální amfiteátr

Zlatá mince Římské koloseum

Symbol italského hlavního města má v anketě zvláštní postavení. Jedná se o jedinou evropskou památku, která se do vítězné sedmičky zařadila. Kolosální amfiteátr římské říše pojmul až 70 000 diváků. Stavba byla vybudována mezi roky 70 až 80 n. l. Sloužila pro konání divadelních představení, gladiátorských zápasů, ale i pro poněkud morbidní sledování veřejných poprav. V amfiteátru se pořádaly též rekonstrukce slavných bitev, ale i zápasy s divou zvěří. Archeologové odhadují, že v aréně vyhaslo až půl milionu lidských duší a podobný počet zvířecích životů.

 

2. Indický Tádž Mahal – příběh lásky

Zlatá mince Tádž Mahal

Za indickým pomníkem lásky stojí skutečně krásná romance. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy Mumtáz Mahal, jež nepřežila porod svého čtrnáctého potomka. V roce 1632 začal panovník se stavbou hrobky, která by byla hodna její památky. Údajně se stavělo podle návrhů francouzského a benátského architekta. Stavba monumentu trvala dlouhých 22 let a podílelo se na ní 20 000 dělníků. Pomník je vystavěn z mramoru a celý povrch je ozdoben polodrahokamy, drahokamy. Kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem. Celý komplex zaujímá plochu přibližně 17,5 hektarů a samotný pomník stojí na čtvercovém podstavci, jehož rohy zdobí čtyři čtyřicetimetrové minarety.

 

3. Velká čínská zeď – nejdelší stavba světa

Zlatá mince

Monumentální stavba poutá pozornost již sedmadvacet století. Celková délka zdi včetně odboček dosahuje úctyhodných 21 000 kilometrů. Pro obraznější představu si můžete představit, že by zeď obehnala naši republiku čtyřikrát! Účelem opevnění byla ochrana Číny před mongolskými nájezdníky a asi pro Vás nebude překvapením, že se jedná o nejdelší stavbu na světě. Stabilitu zdi údajně zajištuje lepkavá rýže, která byla dělníky užívána pro pojení stavebních kamenů a cihel. Stavba zdi byla velice náročná a zdlouhavá a údajně při ní zemřelo přes 400 000 dělníků. Pro tento smutný číselný fakt je též občas označována jako nejdelší hřbitov světa.

 

4. Skalní město Petra – zapomenutý klenot

Zlatá mince Skalní město Petra

Skalní město je bezesporu největším turistickým lákadlem Jordánska. Město, vytesané do pískovcové skály bylo založeno ve 3. století př. n. l. Původně bylo obýváno Nabatejci, kteří si Petru zvolili za hlavní město svého království. Město dlouho prosperovalo i díky obchodu, který zde vzkvétal zejména díky strategické poloze. Prosperitu města bohužel ukončily invaze muslimských vojsk a série ničivých zemětřesení, kvůli kterým se nakonec všichni místní odstěhovali. Ve skalním komplexu nechybí ani slavné mauzoleum, kde najdeme královské hrobky vytesané do hory Umm al- Amr, jež se tyčí do výšky 1066 metrů. Zajímavostí je, že na Petru se od 7. do 19. století prakticky zapomnělo. Archeologové komplex doslova vyhrabali z písku. Díky písečnému zásypu a „nezájmu“ turistů se však mnoho staveb perfektně zachovalo.

 

5. Socha Ježíše v Riu – 90 let dohlíží na místní i návštěvníky

Zlatá mince Socha Ježíše v Riu

Majestátní socha Ježíše vykupitele v brazilském Riu de Janeiru zastává v anketě místo benjamínka. Slavnostně vztyčena byla teprve v roce 1931, tedy před 90 lety. 37metrový Kristus Spasitel shlíží na přístav a slavnou pláž Copacabanu ze skalnatého vrcholu Cocovado z nadmořské výšky 710 metrů. Monumentální socha měla být především náboženským a poutním cílem. Dnes přivádí do Ria více než křesťany, spíše turisty, prahnoucí po neopakovatelné atmosféře, která návštěvu tohoto unikátního místa doprovází.

 

6. Machu Piccu – dávné město Inků

Zlatá mince

Ikonické město bylo dle odhadů postaveno kolem roku 1460. Vyspělá civilizace Inků své sídlo, ležící v nadmořské výšce 2360 metrů, však o 100 let později opustila. Komplex chrámů, teras a obytných domů uprostřed peruánských alp byl vystavěn z ohromných opracovaných kvádrů bez použití malty. Incké Machu Piccu bylo pro svět záhadou až do roku 1911, kdy jej objevil americký archeolog a cestovatel Hiram Bingham. Před objevitelem se vynořilo zarostlé, ovšem téměř neporušené fascinující město. Starověké incké sídlo je dodnes opředeno velkým množstvím záhad. Proč se Inkové usídlili v nehostinných peruánských horách? A proč svá obydlí po pár desetiletích opustili? Zastihla obyvatelstvo válka, ničivá epidemie nebo neúroda? Na otázky si snaží odpovědět nejen vědci, ale i tisícovky turistů, kteří každoročně záhadné Machu Piccu navštíví.

 

7. Chichém Itzá – mayské město v Mexiku

Zlatá mince Chichém Itzá

Za posledním novým divem světa se vydáme do severovýchodního Mexika, na poloostrov Yucatán. Právě zde vznikla přibližně ve 4. století osada Xtoloc, budoucí metropole říše Mayab. Osada byla vybudována okolo přírodního jezírka, které představovalo jediný spolehlivý zdroj vody. Osada se začala rychle rozrůstat a nabývat na významu. zhruba 600 let po založení původní osady usedl na trůn Chichén Itzá toltécký král Topilzin- Ce- Acatl, který odstartoval období, kdy město vévodilo celému mayskému Yucatánu. Prosperitu města na první pohled prozrazuje velkorysé urbanistické uspořádání. Všechny stavby včetně chrámů jsou prostorné a přímo propojené pohodlnými cestami. Nejslavnější stavbou mayského města je Kukulkánova pyamida. El Castillo (Hrad), jak bývá pyramida označována, je zasvěcena Opeřenému hadovi, tedy nejvyššímu mayskému božstvu. Uspořádání pyramidy dokazuje, že stavitelé disponovali hlubokými matematickými a astronomickými znalosti. Každá ze čtyř stran je orientovaná do jedné ze čtyř světových stran. Pokud byste sečetli všechny schody, vyšel by Vám počet rovnající se počtu dní v jednom roce. Zajímavostí je zde ovšem mnohem více.

 

Poznejte všech sedm nových divů světa z pohodlí svých domovů!

Objednejte si krásnou mincovní kolekci z cenného ryzího zlata 999/1000.

Poznejte všech sedm nových divů světa z pohodlí svých domovů! Každá zlatá mince reprezentuje jeden z vítězných „divů“ celosvětové ankety. Ke kolekci získáte zdarma praktické příslušenství a také publikaci „7 NOVÝCH DIVŮ SVĚTA“, díky které se dozvíte celou řadu fascinujících faktů. Více informací o sbírce naleznete zde.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.