I odvážné sny se mohou splnit, když jim věříte…
Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka se seznámili těsně před 2. světovou válkou. Potkali se ve frontě před Vysokou školou obchodní v Praze, kterou oba studovali. Oba mladíci si hned padli do oka. Pojila je láska po poznání, svobodě a dobrodružství. Vzniklo výjimečné a celoživotní přátelství. I když doba velkým snům nepřála, rozhodli se, že zkusí štěstí. Se svými cestovatelskými plány oslovili tehdejší vedení automobilky Tatra. A světe div se, Tatra vyšla mladým dobrodruhům vstříc a pro jejich první cestu je vybavila ikonickou stříbrnou Tatrou 87.
První cesta kolem světa
Jejich první cesta po pěti světadílech odstartovala 22. dubna roku 1947 před pražským sídlem Autoklubu Republiky československé. Rodákovi z Plzně, Miroslavu Zikmundovi, bylo tehdy 27, Jiří Hanzelka ze Štramberku byl jen o rok mladší. Cílem první nomádské mise byla prezentace Československa ve světě a rozvoj obchodních vztahů. Mladí muži putovali po světě až do roku 1950. Z Evropy se lodí přeplavili i s vozem do marocké Casablanky a pokračovali podél severního pobřeží do Egypta. Nechtěná zastávka se konala v Tripolisu. V lybijském hlavním městě museli setrvat skoro 2 měsíce, potom, co s tatrovkou během vyhýbání se neopatrným kamionům narazili do betonového pilíře. Následně zamířili přes Súdán, Habešské císařství až do Konga a Kapského města. Z druhého největšího jihoafrického města se měli přeplavit do Spojených států amerických. Tam se jim ovšem plány rozsypaly. Studenti nedostali víza. Zikmund s Hanzelkou proto rychle změnili plány a vydali se loďmo do Argentiny. V Latinské Americe pak putovali, objevovali, psali a natáčeli více než dva roky. Zpět se vracel Miroslav Zikmund z Mexika sám. Jeho partner se musel kvůli zraněnému zápěstí odebrat domů o dva měsíce dřív. Do politicky zdevastovaného Československa se vrátili na podzim roku 1950.
Rekordní zájem o dobrodružné zážitky
Své zážitky, zahrnující smrtící žízeň v poušti, vypořádání se s malárií, rozzuřeným hrochem, lovci lebek nebo soptícím vulkánem, pak zužitkovali ve svých prvních cestopisných knihách. O jejich dobrodružné vyprávění byl obrovský zájem. Jen tři roky po první výpravě se prodalo neuvěřitelných 150 000 knih. Podobný úspěch zaznamenaly i jejich filmové reportáže. Jen za první měsíc přišlo na jejich „Afriku“ neuvěřitelných 790 000 diváků!
Čekání na druhou šanci si krátili studiem, svatbou a plozením dětí
Přípravy na druhou výpravu byly delší, než se čekalo, ale navzdory obtížným podmínkám se nakonec zadařilo. Miroslav využil času v domovině ke studiu cizích jazyků, kterých se nakonec naučil osm! Oba dobrodruzi se mezi výpravami dokonce stihli i oženit a zplodit potomky.
Druhá výprava s „teréňaky“ a upřímná kritika režimu
Na druhou výpravu se cestovatelská dvojice vypravila roku 1959. Hanzelka a Zikmund přivezli svědectví z Asie, Oceánie a Austrálie. Podruhé byli na cestu vybaveni doprovodným týmem a dvěma speciálně upravenými terénními vozy značka Tatra 805. Kromě geografických a kulturně-sociálních poznatků z doposud málo známého světa, vznikla také nechvalně známá tajná zpráva č. 4. Zpráva představovala autentickou sondu do hospodářství a sociálního systému tehdejšího sovětského území na východ od Uralu. Možná právě návštěva těchto zemí a poznání skutečného fungování sovětského svazu motivovala oba mladé cestovatele k připojení se k tzv. reformním komunistům.
Jejich politické angažmá a Hanzelkův podpis Charty 77 se po okupaci vojsk Varšavské smlouvy tehdejším pohlavárům nelíbil a oblíbení dobrodruzi se museli na celých 20 let stáhnout z veřejného života.
Po sametu…
Po sametové revoluci se Miroslav Zikmund vrátil k cestování a publikování. Navštívil například Japonsko, Austrálii, Nový Zéland a Sibiř. Jeho poslední velké cesty se uskutečnily v roce 2000 a vedly na Srí Lanku, Maledivy a USA. Až do své smrti byl Zikmund aktivní a čiperný pán, který miloval společnost.
Jiří Hanzelka se po roce 1989 už ke kočovnému životu bohužel vrátit nemohl. Postupně ho zrazovalo zdraví a jeho život definitivně vyhasl v roce 2003. Miroslav Zikmund se ke svému celoživotnímu příteli připojil 1. prosince 2021.
Legendární dvojici cestovatelů oslavuje stříbrná pamětní ražba a ražba zušlechtěná ryzím zlatem
Dílo legendární cestovatelské dvojice však bude žít dál díky desítkám vydaných knih, dokumentárním filmům a publikovaným cestovatelským zážitkům. Vzpomínku na ně můžete udržet živou také díky dvěma krásným pamětním medailím, vydaným na jejich počest. Ražby se stejným motivem jsou vyraženy ve dvou různých specifikacích. První z nich je stříbrná a získat ji můžete odběrem kolekce Historie Československa, druhá je zušlechtěna ryzím zlatem a je též součástí kolekce mapující významné milníky československé historie.