Svátek práce
Tradice oslav svátku práce sahá až do roku 1886. V tomto roce proběhla 1. května v americkém Chicagu dělnická stávka, kterou iniciovalo anarchistické periodikum The Alarm. Cílem stávky, které se účastnilo několik set tisíc dělníků, bylo zkrácení pracovní doby na osm hodin bez ztráty odměny. Stávka byla intenzivní a rozhodně ji nešlo označit za poklidnou. Třetího května došlo k vyhrocenému střetu demonstrantů a pořádkových sil, při kterém přišlo o život několik dělníků. Následující den došlo na chicagském náměstí Haymarket ještě k tragičtější události. Neznámý útočník hodil na dozorující policisty dynamitovou bombu. Výbuch a následná střelba si vyžádaly sedm mrtvých a desítky zraněných. K trestu smrti bylo v mezinárodně sledovaném procesu odsouzeno sedm obžalovaných dělníků, jeden k 15letému trestu odnětí svobody.
První zemí, která Svátek práce přijala jako oficiální součást výčtu státních oslav byla v roce 1889 Francie. Postupně se přidávaly i další země.
Československo se připojilo už o rok později, tedy v roce 1890. Největší rozmach zažily oslavy za vlády KSČ. Dá se říct, že první máj patřil k nejzásadnějším státním svátkům v roce. Slavnostních průvodů se musely povinně účastnit školy, ale i velké státní podniky nebo zájmové organizace. Komunistická strana využívala tento jarní den zejména k propagandistickým účelům. Dnes je svátek práce oslavován v mnohem mírnějším a individuálnějším duchu.
Svátek zamilovaných
První máj se pojí i s jednou apolitickou oslavou, a sice s oslavou lásky. Tradice sahá hluboko do minulosti. Prapůvod svátku je zakotven už ve starověkém Římě (asi 240 př. n. l). Římané oslavovali jarní rozpuk, hojnost a plodnost uctíváním Flóry, bohyně květin. Termín oslav stanovil sám Julius Caesar na 28. dubna až 3. května. Římané navštěvovali v těchto dnech četná divadelní představení. Nechávali se bavit uměním mimů, kousky exotických zvířat, ale i těly nahých hereček a prostitutek. Účastníci oslav nosívali bohaté květinové věnce, které jsme za své přijali i my. Traduje se, že líbání dvojic pod rozkvetlou třešní se začalo praktikovat právě v rámci svátku Floralia. Rozkvetlý strom je symbolem mládí, plodnosti a nerozdělitelného pouta mezi člověkem a přírodou. Říká se, že polibek pod rozkvetlou třešní zajistí dívkám krásu po celý rok, v opačném případě je prý čeká usychání.
Popularitu prvního máje bezesporu zvýšila i romantická lyrickoepická báseň Karla Hynka Máchy, jehož sochu najdeme na pražském Petříně – oblíbeném místě zamilovaných párů. Právě z Prahy pochází také první zmínka o vztyčování májky. Záznam vznikl v roce 1422 a vypráví o chlapci, který za postavení ozdobené májky získal ruku své vyvolené.
V některých částech naší domoviny se v májových večerech konají veselice. Pokud jsou v režii chlapců, jde o tzv. Kytku. Mají-li večer na starost dívky, říká se veselení Věneček. Na těchto oslavách si pak účastníci předávají drobné dárečky. Dárky si předávají na důkaz své lásky i zamilovaní. Pokud mezi ně patříte i Vy, máme pro Vás několik tipů.
Prvomájové pozornosti
Skutečná růže zalitá zlatem a posypaná rubínovým práškem
Pro prvomájovou příležitost můžete vybrat i skutečnou růži! Nemáme ovšem na mysli jen tak ledajakou květinu. Elegantní lístky čajové růže z naší nabídky totiž nikdy neopadnou. Emblém lásky, symbol znovuzrození a trpělivosti dnes můžete Vaší lásce pořídit v nesmrtelném provedení. Růže z naší nabídky je zušlechtěna ryzím zlatem a rubínovým práškem. Každý, 16 cm dlouhý exemplář, je navíc unikát díky speciální technice namáčení ve zlatých lázních.
Manžetové knoflíčky se stříbrnou mincí Sovereign
Pány můžete potěšit originálním dárkem v podobě mincovních manžetových knoflíčků z ryzího stříbra 999/1000. Do knoflíčků jsou vsazeny originální stříbrné mince ½ Sovereign. Historie britských mincí Sovereign sahá až do 15. století. Jedná se o vysoce ceněné numismaty, které už od dob vlády Tudorovců reprezentují moc a sílu vládnoucího panovníka. Nejslavnější motiv, vyobrazující sv. Jiřího v boji s drakem, zpracoval před více než 200 lety slavný italský rytec Benedetto Pistrucci. Novou interpretaci motivu mincí, které zdobí knoflíčky, zpracovala Angela Benita Pistrucci, pra pra pra pra neteř samotného Benedetta!
Více tipů na romantické dárky najdete zde!