Proč jsou známky s přetiskem tak vyhledávané?
Po rozpadu Rakouska-Uherska zůstalo na území Československa značné množství známek v hodnotě sedm a půl milionů korun rakouských a jednoho milionu korun uherských. Místo aby byly známky zničeny, byly opatřeny přetiskem. Přetisk nesl text „POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919".
Knihtiskový přetisk v modré, černé nebo černozelené barvě zhotovila soukromá tiskárna A. Haase v Praze, a to v průběhu roku 1919. Přetisk byl vyhotoven na stroji značky Victoria, který vyrobila drážďanská firma Rockstroh a Schneider.
Filatelisté dodnes rozlišují sedm různých druhů přetisků. Všechny známky byly výplatními známkami a původní nominální hodnoty se automaticky považovaly za nominální hodnoty v československé měně.
Tím, že došlo k tomuto počinu, vznikla řada filatelistických rarit. Na výjimečnosti přetiskům přidává i skutečnost, že vydavatelem nebyl nikdy vydán jejich autorizovaný seznam, kde by byl sdělen jejich náklad, to dodnes zvyšuje možnost nových objevů potištěných hodnot.
Nejdráže vydraženou československou známkou je obdobná verze čtyřkorunové známky s obráceným přetiskem, avšak na žilkovaném papíře. Tato známka se vydražila za rekordních 9 282 000 korun a zapsala se tak do historie jako nejvzácnější československá známka.
Známka s Přetiskem z roku 1919 na unikátní medaili
Příběh známky s přetiskem z počátku vzniku Československa inspiroval ke vzniku unikátní medaile, kterou můžete nalézt pouze v nabídce Národní Pokladnice. Medaile, jež je zušlechtěna ryzím zlatem 999/1000 byla vyražena v jedinečném a tematicky korespondujícím tvaru známky. Na aversní straně medaile je pak vyobrazena velice zdařilá kolorovaná reprodukce Přetisku z roku 1919. Medaile je zároveň součástí kolekce Československé známky, jež vás zavede do světa, kde se snoubí numismatika s filatelií.
Pro více informací o kolekci Československé známky navštivte: ČESKOSLOVENSKÉ ZNÁMKY