Ražba dne vzdává hold české světici!
Dnes 12. listopadu 2024 probíhá v Norské mincovně mimořádná událost. Na počest 35. výročí kanonizace naší nejvýznamnější světice Anežky České se razí tzv. Ražba dne.
Ražbou dne je myšlena ražba přísně limitovaného počtu numismatů, které se razí v den oslavovaného výročí. Ražba dne je oblíbeným sběratelským artiklem zejména pro unikátní ražební podmínky.
V případě svaté Anežky České se jedná o exkluzivní limitaci pouhých 35 kusů mincí z ryzího zlata 999/1000 pro celý svět!
Na výjimečnosti mincím vedle designu a striktní limitace přidává také hmotnost, jež činí symbolických a k výročí se vztahujících 35 gramů. Každá z mincí je navíc vložena do unikátní kapsle potvrzující den ražby 12. listopadu 2024 s individuálním číslováním a podpisem mincmistra. Elegantní dřevěná krabička s reliéfním potiskem zobrazující opět svatou Anežku Českou je pak pomyslnou třešničkou na dortu, která této výjimečné emisi dodá na eleganci.
Design ražby dne
Velice striktně limitované mince z ryzího zlata 999/1000 ražené v nejvyšší mincovní kvalitě se pyšní propracovaným a dechberoucím zpracováním.
Aversní stranu zdobí portrét Anežky České, který je v okruží doplněn textem Svatá Anežka Česká v horní polovině a S. Agnetis Bohemiae, tedy latinským přepisem, ve spodní polovině mince.
Reversní strana nese nominální hodnotu 250 dolarů, znak emitenta mince a rok ražby.
Výjimečnou zlatou ražbu bude vlastnit pouze pár lidí!
„Zájemci, kteří o ražbu projeví zájem by vzhledem k velice nízké limitaci neměli se svým rozhodnutím otálet. Je známo, že o tento druh ražeb je enormní zájem", podotýká ředitel Národní Pokladnice Stanislav Máša.
V případě, že máte zájem o krásnou a výjimečnou Ražbu dne věnovanou svaté Anežce České a chcete se zařadit do úzkého okruhu lidí vlastnících sběratelskou raritu, navštivte webové stránky: ANEŽKA ČESKÁ.
Královská dcera, která se vzdala moci a zasvětila svůj život pomoci chudým
Svatá Anežka Česká se narodila jako dcera českého krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé manželky Konstancie Uherské. Od mládí, jak už to tehdy bývalo, byla předurčena k promyšlenému a co nejvýhodnějšímu sňatku, který měl posílit politické aliance Českého království.
Anežka byla vychovávána v klášterním prostředí, což formovalo její duchovní uvědomění. Již v dětství byla zasnoubena s několika evropskými šlechtici, avšak žádný z těchto sňatků se neuskutečnil. Po zrušení těchto závazků se Anežka začala intenzivně věnovat náboženskému životu a myšlenkám chudoby, skromnosti a pomoci potřebným, což ji později přivedlo k tomu, že se rozhodla pro život zasvěcený Bohu.
Ve svých třiceti letech založila Anežka v Praze klášter klarisek, který se stal centrem duchovního života a charity v Čechách. Klášter, který stojí dodnes na stejném místě a v téměř totožné podobě se stal místem, kde bylo poskytováno útočiště a pomoc chudým, nemocným a opuštěným.
Po její smrti v roce 1282 začal proces kanonizace, který však trval několik století. Anežčina pověst svatosti byla mezi lidmi velmi silná, ale oficiální uznání přišlo až v roce 1989, kdy ji papež Jan Pavel II. prohlásil za svatou: „Blahoslavená Anežka Česká, přestože žila v době nám tak vzdálené, zůstala i dnes zářným vzorem křesťanské víry a hrdinné lásky."
Tento akt měl pro Československo hluboký význam, protože se uskutečnil krátce před Sametovou revolucí, což bylo vnímáno jako symbolická událost.
Dnes je svatá Anežka Česká považována za patronku České republiky, a především za symbol milosrdenství, lásky k bližnímu a oddanosti Bohu.