Dlouho očekávaná dražba
Vzácná 5000 Kč z roku 1919, v neperforované kvalitě, byla dražena v pátek 15. listopadu. Dražbě předcházely napínavé diskuze a sázky, zda prolomí dosavadní aukční rekord z roku 2020, kdy stejná bankovka, avšak v perforované kvalitě, byla vydražena za 12,1 milionů korun. Velká očekávání se nakonec naplnila a naše nejcennější bankovka byla vydražena za novou rekordní částku 21,4 milionů korun bez aukčních příplatků. Nový majitel zaplatil celkem za státovku i s aukčními příplatky neuvěřitelných 25 680 000 korun!
Tato bankovka vzbuzující úžas a obdiv má sice nového majitele. Je jím jeden šťastlivec z milionů, nicméně ostatní nemusí smutnit. Pro ty, kteří také touží mít naši nejcennější bankovku ve svých rukách, připravila Národní Pokladnice jedinečnou možnost. Ve svém portfoliu nyní nově nabízí zlatou repliku nejcennější 5000 Kč z roku 1919.
Zlatá replika se pyšní věčným zpracováním z ryzího zlata 999/1000 a věrným kolorováním. Na výjimečnosti replice dodává rovněž její oboustranné zpracování, které umocňuje dojem z repliky.
Pro více informací o zlaté replice nejcennější bankovky navštivte: REPLIKA 5000 KČ 1919
Bankovka nebo státovka?
Příběh 5000 Kč bankovky se začal psát 15. dubna 1919, kdy došlo k první emisi československých bankovek. V té době vznikla bankovka s vysokou nominální hodnotou 5000 Kč. Nutno však podotknout, že se nejednalo o bankovku v pravém slova smyslu. Byla to přesněji řečeno státovka, neboť Národní banka tehdy ještě neexistovala a její vydání měl na starost stát.
Proč je tak vzácná?
Do historie Československa se nesmazatelně zapsala jak svým příběhem a výší nominálu, tak i pozdější vzácností. Velice dlouhou dobu se totiž vědělo pouze o pár exemplářích, až později, v roce 2003 se počet známých existujících kousků navýšil na 26 a dnes je celkový počet ustálen na 36. Většina těchto sběratelsky mimořádných pětitisícovek je v soukromých a veřejných sbírkách.
Mnoha lidem určitě proběhne hlavou, jak je možné, že kousek „papíru" může být takto cenný. Vysvětlení je poměrně prosté. V době, kdy státovka vznikla, se tvořila naše republika, času nebylo nazbyt, a tak některé procesy proběhly tzv. „zrychleně". Takovým „zrychleným procesem“ prošlo i vydávání prvních bankovek. První bankovky se nevyznačovaly vysokou kvalitou a byly lehce padělatelné, proto krátce po svém vydání byly nahrazovány novými a kvalitnějšími bankovkami.
Státovka 5000 Kč z roku 1919 byla vydána v počtu 500 599 kusů, z kterých se do bank v roce 1921 nevrátilo pouze 89 kusů, převážně kvůli vysoké nominální hodnotě. A to je také důvod, proč je toto papírové platidlo dnes tak raritní a má vysokou hodnotu. Je jej zkrátka na trhu velice málo.
Za motivem nehledejte Alfonse Muchu
Při pohledu na pětitisícikorunu si většina lidí myslí, že autorem motivu je známý secesní malíř Alfons Mucha. To je však velký omyl, byť vynikající umělec byl autorem řady prvorepublikových bankovek, naši 5000 Kč nestvořil.
V době, kdy státovka měla vzniknout, bylo třeba rychlého tisku, bez jakýchkoliv prodlev včetně tvorby nového motivu. A tak se sáhlo k již stávajícímu vzoru. Předlohou naší 5000 Kč se stala modrá rakousko-uherská bankovka v hodnotě 1000 korun, vydaná v roce 1902.
Autory motivu byli rakouský malíř a grafik Heinrich Lefler a Rudolf Rössler. Státovka byla tištěna v rakouské tiskárně Druckerei für Wertpapiere.
V roce 1921 byla státovka stažena z oběhu a začala ji nahrazovat mnohem kvalitnější bankovka tištěná ve Spojených státech.
Design státovky
Stěžejním motivem aversní strany je podobizna operní pěvkyně Miny Weismüller, manželky Heinricha Leflera, muže, který bankovku navrhl. Revers zdobí číslice 5000 ve složité růžici.